Jak vymáhat výživné od podnikatele?

lucinka7988
29. črc 2008

DObrý den, předem bych chtěla poděkovat za zodpovězení dotazu, popř. za podobné životní zkušenosti....
Můj (ex)přítel je OSVČ - v oboru stavební práce apod...Má jednu vyživovací povinnost na dítě (po vzájemné dohodě 3000,-) a trvalé bydliště má u svých rodiču - přebývá však u své babičky na vesnici a výdaje na bydlení má tedy velice minimální.Platí pouze leasing. VYdělává si (podle toho co mi říká) zhruba 2-3 tis denně - někdy více, někdy méně.... Já jsem nyní v 7. měsíci těhotenství a potíž je v tom že jsem se s ním rozešla ( byl dost agresivní a v minulosti mě cca 5x fyzicky napadl ) a on mi řekl, že nemůže přenýst přes srdce fakt, že by měl druhé dítě a nebyl by s tou ženou...Že si prostě nechá udělat minimální příjmy a nebo že odjede do ciziny a mě tím pádem bude platit minimální výživné....Prostě že buď s ním budu, nebo ať nečekám nějakou podporu z jeho strany. Ráda bych znala zkušenosti ostatních maminek, které byly/jsou v podobné situaci jako já. Vím že vymáhání výživného u "otců" podnikatelů je dost složité - právě kvůli tomu, že si může tatík udělat minimální daňové přiznání a navíc nelze vymáhat dlužné výživné exekucí z platu - protože OSVČ nemá zaměstnavatele - ale ráda bych věděla, jestli je možné se proti tomu nějak bránit - zjistit jeho opravdové příjmy apod...( on je sice OSVČ ale dělá pro jiného podnikatele, který mu zadává zakázky...)Kdyby mi měl dávat nějaké směšné výživné a o malého se nezajímat, tak to radši kolonku "otec " nevyplním a časem pro syna najdu jiného tatínka a pro sebe partnera...Díky bohu bydlím u mé matky a nejsem na "chodníku"...Nechápu jak na svého syna od bývalé přítelkyně platit může a mě klidně řekne, že si mám pomoct sama, že na mě i na malého kašle...
Předem děkuji za reakce....

lucifukball
29. črc 2008

No keby som mala byť v tvojej situácii a vybrať si či byť s ním alebo bez neho a bez koruny, tak by som mu s úsmevom na tvári povedala, že radšej bez koruny od neho ako žiť s ním nadalej a nechať sa citovo vydierať a psychicky deptať 😉 smrad 😠

dejna3
29. črc 2008

uff... tak v prvom rade - si dobre urobila, že si nechala chlapa, ktorý Ťa fyzicky napadol... radšej teraz, než by bolo neskoro! čo sa týka tých jeho príjmov, obávam sa, že keď ich bude chcieť utajiť, tak sa mu to aj podarí 😖 takže napokon mu súd určí skutočne len minimálne výživné 😠 Ja by som to asi riešila tak, že tú kolonku "otec" by som nechala voľnú do budúcnosti pre človeka, ktorý si ju zaslúži... pokiaľ máš strechu nad hlavou, myslím, že nestojí za to robiť si stresy pre pár stoviek mesačne, navyše možno by neplatil ani to a ešte by si ho musela naháňať po súdoch a exekúciách....
držím palčeky a hlavne nech je mimi zdravučké 🙂 🙂 🙂

andzi
30. črc 2008

lucinka: neviem ao je to v českej republike, ale náš zákon o rodine už na takýchto chytrákov pamätá. Muž je povinný súdu preukázať svoje príjmy, a to nielen daňovým priznaním, ale musí doložiť všetko, aj peňažný denník, výkaz príjmov, skladové karty, evidenciu pohľadávok....noproste všetko. Ak nepreukáže svoj príjem, predpokladá sa, že jeho príjem je 90-násobok životného minima. Na výdavky, ktoré nebolo nevyhnutné vynaložiť sa jednoducho neprihliada, teda súd mu ich škrtne, napr. za mobil má faktúru 10 000 sk, tak súd si dá urobiť výpis hovorov a ak sú tam aj súkromné hovory tak mu napr. uzná 3000sk ako výdavok a tak podobne u nás súdy postupujú. Ale na to treba mať dobrého advokáta, aby toto všetko žiadal a navrhol.

mamkine
30. črc 2008

aj ja som v podobnej situacii, momentalne sa budem rozvadzat, ziadost som este nepodala, ale uz som rozhodnuta. moj manzel je tiez podnikatel, ma sro s kamosom, ten isty pripad. ked som spomenula slovo rozvod, padli vyhrazky, ze zostaneme bez strechy nad hlavou (mame byt kupeny za manzelstva). tiez vykazuju minimalne prijmy, ale potesilo ma ze sud kona takto. Faktury maju vystavene na dost vysoke sumy. tak dufam, ze ho prekutraju a len tak sa z toho nevyzuje. ak to vraj nepodam, tak peniaze mi da, ak ano, tak neuvidim ani fuka. nechapem kde som mala oci poslednych par rokov. 😠

kacka.va
30. črc 2008

lucinko, proč zakládáš téma 2x????? akorát je v tom pak chaos 😠

zuz11
30. črc 2008

marselina • 1d, 22tt • Včera v 17:03
to je zapeklitá situace,ach ti podnikatelé,oni řeknou že jsou ve ztrác¨tě nebo jim to vychází šul nul a pak z nich člověk skoro nic nedostane.
mě platí na syna býv.přítel také výživné a to opravdu velké (4000kč),není podnikatel,ale jak to udělat s podnikatelem nemám tušení,někde na sociálních odborech ti třebas neporadí??a co navštívit bezplatně právníka a ten ti potom poradí co a jak,já to mám vše taky přes právníka,bez jakých koli soudů.
držím pěstičky at ti vše dopadne dobře

marselina • 1d, 22tt • Včera v 17:05
ještě chci říct,že jsi dobrá a můžeš být na sebe hrdá,když jsi dokázala odejít,pět napadení je až až.

marselina • 1d, 22tt • Včera v 18:27
ještě co vím,tak můžeš uplatnovat od něj peníze na nákup výbavičky pro miminko,dále na oblečení pro sebe,protože jako těhotná musíš mít nové věci,dále za slehnutí(ale to nevím přesně jak to je,já je dostala protože přítel odešel od nás),dost věcí jsem už zapomněla,ale tohle všechno mi vyjednal právník za kterým jsem zašla,nejprve jsem měla bezplatnou konzultaci kde jsem mu vylíčila co a jak,pak už jsme tam s bývalým přítelem chodili spolu,museli jsem společně i na matriku,protože jsem chtěla aby měl syn příjmení moje,šlo jen aby uznal otcovství.za celou spolupráci s advokátem jsem nikdy nic neplatila,dodnes když potřebuju se na něj obracím i třeba s uplnou kravinou....

milhaus • 1d • Včera v 18:32
lucinka ale ked je živnostnik tak musi ukazat danove priznanie aby mu z toho vyratali odvody, fakt by si mala ist za tym pravnikom, popitaj sa znamych či neakeho nepoznaju ktory už mal taketo pripady

berynka • 1d • Dnes v 10:19
Luci, a on dostává příjmy hotově na ruku? 😕 Protože přece přes běžný učet je zřejmé, kolik tam projde peněž! ... to by se snad u soudu dalo použít a finančák by to ladem snad taky nenechal 😅 .

lucinka7988
autor
30. črc 2008

No právě že nedostává příjmy na účet ale na ruku - na účtě má stále nulu ☹ A danové priznani mel minuly rok hodne male, práve proto, ze vetsinu penez ma na ruku a nekdy bez smlouvy.... Urcite za nejakym pravnike zajdu, ale uz ted pocitam s tim, ze ho asi nenapisu jako otce. Bude klid a nebudu se muset tahat po soudech a vidat jeho oblicej kazdy tyden ☹ Děkuji za rady....

mirka414
30. črc 2008

lucinka ako moze mat rad tvoje dieta,ked uz pred narodenim takto vyjednava??bud alebo...aka je to laska?boze co je to za chlapa??a ten vyrok,ze neznesie pocit mat uz druhe dieta a nebyt s tou zenou??napadne niekedy taka vec,nas dievcata??bohuzial poradit ti neviem,len toto ma trosku zarazilo,coho su ,,ockovia,,schopny 😠 😒

martinask
18. srp 2008

ahojte...
pridavam sa do klubu "podnikatel-neplatic vyzivneho"..... 😒 ☹
od mojho ex pocujem len same vyhrazky,typu na co chces podat o zvysenie vyzivneho ked som mal najnizsie danove priznanie....to ja ta budem tahat po sudoch za uslu mzdu a pospinenie cti,lebo ma tahas po sudoch atd,atd.....

lucinka7988
autor
24. srp 2008

Ahojte, tak jsem se na to vykašlala, nevytáhla bych z něho mimosoudní cestou ani korunu, takže radši budu bez peněz od něho než s nějakou "almužnou" a s běháním po soudech. Takže jsem mu oznámila, že ho nenapíšu do rodného listu a on samozřejmě souhlasil. Takže bude klid.žádné tahanice o malého a časem si nějakého tatínka snad najdeme 😒 Děkuji všem za podporu 🙂