Navýší se výživné v případě, že je otec dítěte v insolvenci?

Zodpovězené
4. led 2024

Dobrý den,

dceři je 15 let a od rozvodu, kdy jí byly 2 roky, nemám navýšené alimenty. Stále pobírám 3000 Kč. Bývalý manžel je nyní již znovu ženatý, jiné dítě nemá. Má prvním rokem insolvenci, možná dluhy.

Má smysl nyní žádat o zvýšení?

Dcera je již na střední škole, platím školné, pomůcky atd… občas mi něco přispěje, ale není mi příjemné se neustále doprošovat. Dříve (pár let zpět) ji bral například na dovolenou, nyní již ne. Já žiji s přítelem. Dceru mám v péči já, plus mám ještě 3letého syna. Pracuji.

Hraje můj plat nějakou roli?

Děkuji

Dobrý den,

ano. Dlužník v insolvenci není probíhajícím oddlužením nijak omezen v tom, aby mu výživné bylo sníženo či zvýšeno. Proto je možné zažádat o snížení či zvýšení výživného během oddlužení kdykoli.

Při stanovení nové výše výživného vychází soud výhradně z majetkových a příjmových poměrů povinného – dlužníka.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441