Otec mé dcery je cizinec, nechce platit alimenty, ale chce být v jejím životě. Poradíte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
9. únor 2023

Dobrý den,

nevím, zda mi můžete poradit, ale zkouším, co se dá a třeba mi nějak poradíte🙂. Omlouvám se předem za dlouhý příběh, pokusím se to co nejvíce zkrátit.

Mám 3letou dcerku s Angličanem. Já s dcerou žijeme od jejich deseti měsíců v Čechách, on v Anglii. Mám ji v plné péči, soud proběhl tady v Čechách. Od jejich 10 měsíců ji neviděl 26 měsíců až do minulého víkendu, co po domluvě se mnou přiletěl. Poslední půl rok volal jednou týdně na Whatsapp, aby ji viděl, s čím jsem neměla problém. Soud se týkal pouze o svěření do péče, nebylo řešeno žádné výživné ani styk. On u soudu nebyl přítomen (z jeho vůle).

Já s otcem mé dcery jsme se rozešli, protože byl násilný k mé osobě, několikrát mě napadl i v těhotenství, psychicky mě týral a celkově ten náš vztah byl hrozný. I jeho dcera, která je v jeho péči, nedávno od něj odešla zpět k matce, protože ji několikrát napadl a měla z něj strach. A přesně proto jsem odešla i já, mám z něj strach, vždy je v depresích, je labilní a ještě násilník. Ještě k tomu kouří marihuanu a pije, poté se vždy ještě horšilo. Bohužel jsem ho nikdy neudala, tak kromě pár fotek nemám skoro žádné důkazy.

Protože 26 měsíců neměl žádnou potřebu dceru vidět, tak jsem ani alimenty a styk neřešila. Jenže, po této první návštěvě, by chtěl být více v jejím životě, tak jsem se s ním chtěla dohodnout (sepsala jsem si dohodu o placení alimentů) a potvrdit to podpisem, ale to on odmítl. Nic nepodepsal a řekl, že nic platit nebude, ale stýkat se s ní chce.

Abyste rozuměla, já od něj nic nechci, pokud na ni bude kašlat, ale pokud chce být v jejím životě, myslím si, že by na ni měl aspoň platit. Vůbec nevím, co mám teď dělat. Upřímně vím, že styk zakazovat nemůžu, ale opravdu mám strach, jak z únosu, tak i z toho, že se jé s ním něco v mé nepřítomnosti stane, tak ji nikdy nechci s ním nechat osamotě. Já už vážne dál nemůžu být v jeho přítomnosti a co se týče alimentů, vůbec nevím, jak postupovat, co můžu a nemůžu, protože vím, že i když to půjde legální cestou, tak stejně platit nic nebude.

Moc Vás tedy prosím o radu, jestli tedy nějaká je🙂. Ještě jednou se omlouvám za dlouhý příběh.

Děkuji

Dobrý den,

rodič má ze zákona povinnost hradit výživné a taktéž má nárok dítě vídat. Pokud tedy otec nepřistoupil na dohodu, pak je třeba podat návrh k soudu na úpravu styku a určení výživného. V tomto návrhu můžete uvést za jakých podmínek se otec s dítětem bude vídat, třeba jen ve Vaší přítomnosti.

Co se týká výživného, pak pokud jej nebude hradit, můžete podat exekuci přes Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí a případně požádat o náhradní výživné. Pokud hrozí únos, pak Vám doporučuji obrátit se na Odbor sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště dítěte.

Držíme palce.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441