Rozchod a dohoda na platbě na syna. Respektuje soud dohodu rodičů?

Zodpovězené
17. pro 2019

Dobrý den,

rozešli jsme se s přítelem a dohodli se, že mi bude na syna platit 5 tisíc měsíčně. Ráda bych to měla černé na bílém, a tak chci podat návrh soudu. Bojím se ale, že narazím na nějakého blbce, který řekne, že bude stačit 3,5 tisíce a přiklepne mi to.
Stává se to nebo s těmi pěti můžu počítat? A musíme s bývalým dokládat naše příjmy a výdaje, i když jsme na výši alimentů domluvení a oba s ní souhlasíme bez námitek?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je správné, že si necháte určit výživné soudně. Jen tak můžete být chráněná v případě nehrazení ze strany otce. Běžnou praxí je, že soud dohodu rodičů schválí bez zbytečných průtahů a přezkoumávání. Pokud k návrhu připojíte Vaši dohodu s otcem, neměla byste se obávat. Co se týká dokládání příjmů, je rodič povinen poskytnout všestrannou a aktivní součinnost. Ale v případě kdy jste dohodnuti nestává se, že by soud vyžadoval doložení příjmů. Dále pokud můžete prokázat, že dosud otec pravidelně zasílá 5000,- Kč je to další důvod proč by nemělo dojít k nestvrzení soudem Vaší dohody. Tedy doporučuji i tuto informaci v návrhu doplnit.

www.vasevyzivne.cz/kalkulacka

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441