Výživné a nové manželství. Započítává se do výše výživného i příjem nového manžela?

Zodpovězené
17. srp 2020

Dobrý den,

při rozvodu byly bývalému manželovi svěřeny do péče 2 děti, protože měl lepší podmínky. S tím, že já platím alimenty ve výši 9 200 Kč. Není s ním moc lehká domluva a pořád chce po mně nějaké peníze navíc, očkování, potřeby do školy atd.

Tohle všechno by mělo být započítáno ve výživném, že?

Další otázka, zda když já platím 9 200 Kč, tak přeci i on musí dát nějakou částku na výživu a ne vše platit z peněz, co mu dávám já. Má vyšší příjmy než já.

A poslední otázka...Jsem těhotná s novým přítelem, takže až půjdu na rodičovskou dovolenou, alimenty se sníží. Jde mi o to, že když se provdám, zda se do výpočtu o výši vyživného započítává i příjem nového manžela nebo jen můj, tedy rodičovský příspěvek.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud máte v rozsudku částku 9200,- a není tam stanoveno něco nad rámec výživného, pak otec nemá nárok na peníze nad rámec tohoto výživného. V případě, že otec nárokuje další peníze, je třeba, aby se obrátil na soud a požádal o zvýšení výživného. Ale stává se, že pokud se rodiče na základě svých dosavadních zkušeností sami dohodnou, co kdo z nich bude dítěti hradit sám v plné výši přímo (školné, sportovní vybavení pro určitý druh sportu, hudební nástroje) a na čem se budou podílet oba (strava, oblečení, školní potřeby) a v jakém poměru, má možnost soud jejich dohodu schválit a promítnout to do rozsudku.
Jinak samozřejmě ano, výdaje na děti by se měly skládat z výdajů otce i matky, nejde jen o výživu, ale i o bydlení, oblečení, školní pomůcky atd.
Co se týče výše výživného, tu určuje soud, a je pouze na něm, jak rozhodne.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441