Výživné. Je možné, že soud může schvalit výživné na ženu po dobu 2 let, když nebyli spolu manželé?

Zodpovězené
4. led 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat.

Je možné, že soud může schvalit výživné na ženu po dobu 2 let, když nebyli spolu manželé?

A bez přítomnosti toho druhé něco takového schválit? Nemůže to být podvod?

Když někdo žije na "hromádce" cca 5 let a jdou od sebe, je přece nesmysl, aby pak platil na bývalou partnerku výživné, když nebyli spolu oddáni...
A platí pouze výživné na děti.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výživné pro děti je sice nejčastější vyživovací povinností, avšak není zdaleka jedinou. Existuje vyživovací povinnost mezi manžely, ale i výživné pro neprovdané matky. Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe, a to až do dvou let věku dítěte. O nároku a případné výši výživného rozhoduje nejčastěji soud a návrh by měl kromě popisu aktuální situace obsahovat i požadovanou výši výživného nebo formu jeho úhrady (měsíční splátky vs. jednorázová úhrada). Soud bude posuzovat příjmy otce dítěte, ale také majetkové poměry žadatelky a její odůvodněné potřeby.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441