Manžel u porodu. Lze to udělat i takhle?

12. lis 2020

V prvé řadě se omlouvám, jsem prvorodička, takže je možné, že mám zkreslené představy o porodu a o tom, jak vlastně probíhá, ale potřebuji poradit ohledně přítomnosti manžela u porodu. Chtěla jsem vše probrat na předporodním kurzu, ale bohužel, situace neumožňuje kurzy ani prohlídku nemocnice.

Manžel chce u porodu být (po celou dobu).Já bych manžela u porodu taky chtěla, avšak pouze v první době porodní. Umím si představit, že mi pomáhá např. do vany, podá mi pití, je mi oporou... Ale při druhé době porodní bych byla radši, kdyby počkal za dveřmi a přišel, až jak by miminko bylo na světě. Nějak se mi nelíbí představa, že by něco viděl. Navíc manžel je strašně citlivý, nerad kouká na krev a takové věci, takže se celkem divím, že přišel s tím, že u porodu chce být.

Nejsem úplně názoru, že by měl muž prožívat porod s ženou. Je to přece jen jiné pro ženu, která rodí a jiné pro muže, který kouká. Možná se obávám i z toho důvodu, že sestřin partner měl po přítomnosti u porodu jakýsi blok, který jim poměrně ošklivě otřásl nejen sexuálním životem. Samozřejmě mám x kamarádek, jejichž partneři u porodu byli, a nějaké neblahé následky rozhodně nenesou. Nechci tu vést diskuzi jestli je přítomnost partnera u porodu přínosná či nikoliv. Jen budu vděčná za radu, či zkušenost, zda je možné tu přítomnost takhle "rozdělit".

rebe
12. lis 2020

Ty jsi rodička, vše by se mělo řídit především podle tvých přání. Takže ao, v kteroukoli fázi ho můžeš "vyhnat" či si jeho přítomnost zase "vynutit". A nemusíš to rozhodnout předem, možná to přímo tam budeš cítit jinak, takže to můžeš říct kdykoliv. Ale tenhle model není nijak neobvyklý.

sebinka123
13. lis 2020

Personálu je to jedno. Pokud to partnerovi nebude vadit, že nebude přítomen narození potomka, tak záleží na vás, jak se domluvíte. Nebo se můžete domluvit, že bude partner stát u hlavy, tak nic neuvidí a hned po narození uvidíte oba miminko. A podle vlastní několikanásobné zkušenosti vím, že jinak přemýšlí žena v klidu a jinak přemýšlí v bolestech. Pak vznikne spousty spontánních rozhodnutí. Přeji krásný porod a zdraví oběma ❤️

maci87
13. lis 2020

Já se taky bála, aby se manželovi neudělalo z pohledu zle, nebo pak právě aby se mu to později při sexu nevybavovalo. Byl se mnou celou dobu u obou porodů a seděl u mé hlavy a tam dolů neviděl naštěstí. Já jsem byla hrozně ráda, že ho tam mám, on je rád, že tam byl a viděl naše kluky hned po tom, co se narodili. Dá se to právě vyřešit i tak, že tam bude s tebou, ale nebude vidět co se děje mezi nohama 😅👍

clementina
13. lis 2020

Měla jsem to stejně, na první dobu určitě jo, je dobré mít tam pomoc, reálnou i psychickou, na druhou dobu jsem to chtěla udělat stejně jako Vy. Jen jsem skončila sekcí:D

jjasmina
13. lis 2020

Určitě to takhle jde , je to na tobě, brácha tp u své ženy třeba do druhé porodní doby ani nedal, nemohl koukat jak trpí. Můj chtěl třeba být u toho až malá prvně vykoukne na svět a byl u hlavy teda, nikdy nezapomenu, jak byl dojatej, ale vyhnat ho můžeš kdykoliv teda 🙂

adel2507
13. lis 2020

Já jsem třeba měla oba porody tak rychlé, že v obou případech manžel stihl až druhou dobu porodní.😀
Taky jsem ale toho názoru, že chlap nemusí za každou cenu vidět všechno..Před prvním porodem mi manžel říkal, že neví, jestli zvládne být u porodu (taky takové věci špatně snáší) a já jsem mu řekla, že je mi to upřímně jedno, že jak bude chtít. Když jsem mu ale zavolala, že rodím (byla jsem už den v nemocnici), tak prostě dorazil a zvládl to na jedničku. Stál jenom u hlavy, držel mi kyslík, ale je pravda, že jsem mu u obou porodů několikrát řekla, ať jde klidně na chodbu.🙂
Nekolikrát mluvil o tom, že je moc rád, že u toho byl, když se děti narodily.
Ale co si budeme povídat, není jenom to hezké.🤷‍♀️
Jak už psaly holky, určitě nemusíte být předem domluvení, kdy s Tebou bude.🙂

nikoulinka
13. lis 2020

Měla jsem to tak u obou 🙂 Manžel byl jen u první doby porodní. Jakmile jsem měla začít už tlačit, šel pryč a vrátil se, až už bylo po všem. Úplně v pohodě 🙂 bylo to tak lepší i pro mě, bo kdo ví, kolik nadávek by schytal 😂

jade85
13. lis 2020

Můžeš to udělat jakkoliv budeš chtít. Nicméně si myslím, že obavy, které máš, by bylo dobré ještě před porodem zpracovat tak, že se budete společně s partnerem připravovat. Třeba na kurzu Jemného zrození. Jsou teď i on-line.

barussska1
13. lis 2020

Já taky nechtěla, aby to manžela a náš vztah poznamebalo a celou dobu byl za hlavou a dobrý. Jen viděl omylem jak prohlíželi placentu 😀. Ale několik kamarádů se dívalo i přímo dolů 😳. To nechápu.

rickym
13. lis 2020

Já brala manžela taky za citlivku, ale porod zvládl na výbornou. Pomáhal ve vaně, se vším. Když došlo na tlačení, tak jsem ho poslala sednout za mě, potřebovala jsem se na to soustředit🙂 Pak přestřihl pupeční šňůru, PA nám ukázala i celou placentu (přišla mi fakt hezká) a byl z celého porodu totálně nadšený. Já bych to dopředu neplánovala, uvidíš, jak to oba budete cítit v danou chvíli🙂

zirafka11
13. lis 2020

My jsme to měli takto nastavené a v pohodě. Chtěli jsme to tak oba, v porodnici bez problémů. Akorát tedy když se mala zasekla, přítel chtěl vědět, co se děje a přišel. A neviděl nic, nakonec byl císař.

veru181
13. lis 2020

Taky jsme to tak měli a bylo to super. Jen se v porodnici hrozně divili, asi to není úplně běžné :D Měla jsem úplně stejné dojmy jako ty, manžel celkově o přítomnost u porodu nestál (ne kvůli citlivosti, ale spíš mu asi přišlo, že tam nemá co dělat), nakonec jsme se rozhodli pro tuhle variantu a jsme oba rádi. Původně chtěl počkat celou dobu někde na chodbě, ale říkal, že by se tam akorát stresoval. Takže odešel jen na to tlačení a vrátil se na bonding (mohl se teoreticky vrátit už na stříhání pupeční šňůry, ale my oba radši tyhle věci necháváme na profících :D).

g_m
13. lis 2020

Manžel taky nesnáší pohled na krev nebo ránu, ale stál mi u hlavy a nic neviděl... A hlavně pro chlapy je mnohem horší první doba, kdy tě vše mega bolí, lezeš pomalu bolestí po zdi a on nemůže nijak pomoct. Samotné tlačení už je ráj 😉
Já bych neplánovala, ale uvidíte na místě, jak se budete oba cítit. Já už jsem byla tak hotová, že jsem byla ráda, že tam je a můžu mu drtit ruku 😀

klea81
13. lis 2020

@barussska1 můj muž stál u hlavy, ale na šití ho posadili i s dítětem do mojich nohou takže mě viděl ještě před šitím 😁trauma neměl spíš mu přišlo hustý že se tam fakt udělá taková díra. Sám by neříkal nic, byl diplomat, ale já se ho pak ptala. Trauma nemá.

kachna001
13. lis 2020

Můj chlap je taky citlivka a zvládl to u porodu úplně v pohodě... Já bych mu to teda dopřála, přijde mi takové divné ho mít u sebe, aby mi "pomáhal" a pak až bude přicházet jeho miminko na svět, tak ho vyhnat 🙈 může být u hlavy, zavřít oči, otočit se.. Ale nebrala bych mu tu možnost... Každopádně je to ale na vás, jen chci podotknout, že ne všude partnera nechají v první době porodní, můj muž musel odjet domů a volala jsem ho až vlastně těsně před samotným porodem 🤷‍♀️ jo, asi by se dalo ohradit, ale my nejsme ani jeden moc asertivní, takže jsme poslouchali personál...

terezz29
13. lis 2020

nemusí se koukat, můj můž seděl vedle mě, držel mě za ruku a dodnes říká, že jakmile uviděl miminko, bylo to to nejkrásnější 🙂

misina321
13. lis 2020

Já to cítím úplně stejně ❤ Bohužel manžel si to nenechá moc vysvětlit a chce u toho být celou dobu 😂🙈 Ale to ještě dořešíme asi tak, že tam prostě bude dokud mi to bude připadat ok a na požádání odejde...

ferda90
13. lis 2020

Ahojky, řeším teď to samé 🙂 Přítele chci mít celou dobu u sebe, ale jak půjde na věc, tak bych ráda aby šel za dveře. Já sama nevím jak se budu cítit, jak mi bude abych třeba nebyla na něj zlá a hlavně nechci aby něco viděl, sám říkal, že je zvědavý a asi by ho lákalo se podívat a to já nechci. Nechci ať něco vidí, cítí nebo tak. Navíc on sám ještě neví jestli by u toho vůbec chtěl být a já ho rozhodně nechci nutit, věřím, že to není pro každého. Někomu dělá zle vidět někoho jak se trápí bolesti, takže pokud tam nebude chtít být, tak to budu plně respektovat. Přeji tobě i miminku hlavně zdravíčko 🤗

malenka3
13. lis 2020

Můžeš to tak klidně mít. Ale jestli je jediný důvod, aby neviděl, já osobně bych to řešila jinak. Nechala bych ho u hlavy.
Moje druhá doba porodní trvala 3 hodiny. Netlačila jsem jen na koze, ale v různých pozicích. Byla jsem neskutečně ráda, že mi mezi kontrakcemi pomůže, podá, co potřebuju. Že tam se mnou ty tři hodiny byl. Navíc tam chodili lékaři a řešil se přesun na sál kvůli císaři, k tomu došlo až za 3 hodiny, ale byla jsem ráda, že tam byl. Protože se i lékaři chovali jinak, vysvětlovali, bylo to po všech směrech lepší, že na to nejsem sama.
Takže to promysli pečlivě, ne každá má druhou dobu porodní na tři zatlačení.

elesse
13. lis 2020

Muzes to tak mit, u nas takovy byl plan, ale nakonec jsem chtela, aby manzel zustal, resp. jsem vubec nepremyslela, ze by mel odejit a on chtel zustat

trlik
13. lis 2020

Kvuli covidu nemohla byt u porodu segra, jak jsme si planovaly, tak jsem muže přemluvila aspon na prvni dobu a pak šel do nějaké návštěvní mistnosti. Segra mi prozradila, že ji psal sms, jak brečí v "nějaké mistnosti pro tatinky" a chodbou se rozleha křik ženských, že je to hrozné a jak mi nemohl nijak pomoct (a to jsem neměla podle mě nějaký těžký porod). Má z toho hrozné trauma a řekl, že už další dítě nechce. 😳 Tak ted lituju, že jsem ho přemluvila..a to jsem si naivně myslela, že zůstane i na druhou, když už tam bude...fuckn covid. 9 tydnu po porodu a sex nikde....

ferda90
13. lis 2020

@trlik a manžel Teda byl u porodu, ale ne celou dobu? To je škoda, určitě časem změní názor

barussska1
14. lis 2020

@klea81 presne na šití si vzal malýho na bonding k sobě, protože sem si poručila rajský plyn a posadili ho do rohu naproti mě a díky tomu něco zahlídl 😀

Já nevím, jestli je to ve všech porodnicich nastavené stejně, ale asi bych si nic naplánovala, aniž bych si nezjistila, jak je to v konkrétní nemocnici. U nás může v této době tatínek k porodu až na samotný porod. Takže já tam cely den byla sama a manžel za mnou přišel az na 2. dobu porodní, na bonding, pak mi pomohl ještě se sprchou a hned ho vypraskali domu 😁🙈 pak pro nás přijel...

trlik
15. lis 2020

@ferda90 ano, jak na mě přišlo tlačení tak odešel. Musela jsem jim říct, asi 15 min po porodu, ať pro něj už někdo zajde, protože chtěl syna pojmenovat, až jak ho uvidí, takže byl chvíli noname 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru