Zpětné výživné. Je reálné žádat jej 3 roky zpětně?

Zodpovězené
5. led 2021

Dobrý den,

umíte mi prosím poradit, zda je reálné žádat zpětně výživné 3 roky dozadu?

Jde o to, že přítel má z předchozího vztahu syna na něhož pravidelně platí výživné (nikdy se neopozdí) a nyní mu přišlo předvolání k soudu, kde jeho ex žádá zvýšení výživného plus to, co se zvýší zpětně doplatit tři roky. Jako důvod zpětného doplacení udává, že nevěděla, že lze výživné nástupem dítěte do školy zvýšit.

Otec je nemajetný, pracuje od rána do večera, aby stihl platit vše načas, ale za minimální mzdu, jelikož nemá dostačující vzdělání ... Matka má byt, užívá si wellness, dovolené, nyní si koupila auto v hodnotě 100 000 Kč údajně na splátky. Syn, podle jejich slov nemohl, absolvovat ani exkurzi ve škole, přitom matka si může dovolit co chce, užívá si zábavy atd. Když chce otec syna, tak se musí doslova prosit, aby mu ho dala i jen na dvě hodiny do nákupního centra. K nám domů ho nepustí, neboť na matku žaloval a nelíbilo se jí, že má se mnou pěkný vztah.

Otec je zoufalý... Kolikrát synovi koupil zimní bundy, oděv, kolo, pomůcky do školy, to vše nad rámec výživného, ale matka to popírá .... Otec dítěte nemá pomalu ani na zubaře, ale matka má i na zubní hygieničku dokonce i syn.

Nechci obhajovat ani jednu stranu, ale opravdu je možné při případném zvýšení výživného žádat doplatit navýšení tři roky zpět? Ačkoli otec pravidelně platil a nikdy se neopozdí?

Podotýkám, že otec byl nějaký čas nezaměstnaný, ale výživné nežádal snížit, dělal vše proto, aby si svou povinnost splnil.

Opravdu v této republice má jen povinnosti a žádná práva?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o výživné je skutečně možné žádat až tři roky zpětně. V takovém případě soud posoudí všechny individuální okolnosti a podle toho rozhodne, ale bohužel vůbec nelze předvídat, jak. Proti rozsudku je možné se pak ještě odvolat.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441