Mohu užívat iontové nápoje v těhotenství?

Zodpovězené
13. únor 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jestli je vhodné pít v těhotenství iontové nápoje (popř. jestli třeba některou konkrétní značku)? Cítím se poslední dobou často unavená (čtvrtý měsíc) a na ročního synka mám méně energie, než bych si přála. Dnes jsem v polici našla poslední tabletu rozpustného izotonického nápoje Isostar, který jsem si pořizovala na povzbuzení k prvnímu porodu. Když jsem ho vypila, cítila jsem se jako znovuzrozená, a podle složení se mi zároveň nezdálo, že by obsahoval něco nevhodného. Jelikož jsem o tom ale nikde nenašla příslušné informace, zatím bych se bála ho zahrnout pravidelně. Pokud podle Vás vhodný není, napadá Vás, čím jiným bych potřebnou energii mohla doplnit? (Ovoce a zeleniny jím, myslím, dost, podle rozborů krve by mi nic scházet nemělo.) Denně si dopřávám jednu slabší kávu, ale ta tedy u mě působí spíš na chuť, než že by mi nějak pomáhala. Spánkovým deficitem taky netrpím, malý se sice párkrát vzbudí, ale i tak spím každou noc cca 8-10 hodin.)

Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

iontové nápoje jsou určeny převážně pro sportovce při enormních výkonech a ztrátě tekutin. Při vyvážené stravě a dostatečném příjmu tekutin tedy není třeba doplňovat ionty, zvlášť pokud jsou vaše krevní rozbory v pořádku. Pokud ale na etiketě není kontraindikace v těhotenství pak se asi mohou užívat. V iontových nápojích často bývají přídatná barviva a náhradní sladidla, kterým je lepší se v těthotenství vyvarovat. Občasné použití izotonického nápoje by nemělo škodit.

Já jsem spíše zastánce zdravé stravy a bylin, např- meduňka, rakytník, kopřiva, pampeliška, šťáva z aloe vera... Určitě denně procházka na čerstvém vzduchu, jóga, plavání.

Přeji vám dny plné síly a energie.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová