Poranění hráze 3c. Mám trvat u druhého porodu na indikaci CS nebo riskovat?

Zodpovězené
9. led 2021

Dobrý den,

"prodělala" jsem překotný porod a došlo k poškození hráze v rozsahu 3c. Zkouším zapomenout na tu příšernou zkušenost, když vám nikdo nevěří, že už rodíte, kroutí na vás očima a říkají vám rozdýchejte to, a pak najednou šrumec. Nestihl se ani nástřih, ani klystýr, ani podání ATB.. prostě si všichni mysleli, že mají času dost.
Šití trvalo hodinu a půl ve dvou doktorech, nikdo mě moc neinformoval, co se stalo a co všechno mám poškozené. Příšerné bolesti při sezení, zvedání se jsem přisuzovala, že je to po porodu prostě normální. Musela jsem víc jak měsíc sedět na kruhu a i tak to bylo jak sedět na střepech.
Na kontrolách mi bylo řečeno, že se hojím hezky, že mám cvičit svaly pánevního dna a vrazili mi do ruky leták, že mi hrozí 20% šance inkontinence stolice. Sama jsem si tedy dohledala cvičení a posilovala a řekla bych, že jsem dokázala vrátit pánevní dno tak do 80 %, co to bývalo. Trpím stále lehkou inkontinencí moči a hůř udržím plyny, ale pokračuji ve cvičení víc jak rok.

Přišla otázka na druhé dítě a já odmítám rodit přirozeně. Nevadí mi ta šílená bolest a vše okolo, na to člověk zapomene. Mám příšerný strach z toho, že porod bude ještě rychlejší a že opět dojde k poškození hráze. Hrozím se, že to "praskne" do jizvy a mě se už nepodaří se dostat ani k těm 80 % funkčnosti.
Gynekoložka se mi vysmála, že druhý porod je jednodušší. Že zbytečně plaším. No, jí ale nehrozí, že bude mít před čtyřicítkou plínku. Když mě přijímali do porodnice, chtěli mě také poslat domů, že budu rodit nejdřív za osm hodin a nějak ten odhad nevyšel.

Mám trvat na indikaci CS a nebo mám zkusit riskovat? Máte zkušenosti s títmto dilema?

Děkuji moc za názor.

Dobrý den,

chápu Vaše pocity a strach z dalšího možného poranění při porodu. Nevím, v jaké poloze jste rodila, protože rozsáhlejší poranění je spojeno s polohou vsedě, polosedě, vleže s nohami od sebe, kdy se hráz více napíná. Při dalším těhotenství bych vám doporučila hráz masírovat třezalkovým olejem, vyzkoušet bylinnou napářku a při samotném porodu si zvolit spíše polohu na boku, kde se hráz méně napíná. Výhodou a prevencí poranění je nahřívání hráze teplým obkladem. Císařský řez je spojen s velkou zátěží pro Vaše tělo a rozsáhlou jizvou, která Vám může do budoucna způsobit možné zdravotní rizika. Porod zcela přirozený je určitě pro Vás bezpečnější cestou.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová