Budu mít nárok na PPM?

Zodpovězené
28. čer 2022

Dobrý den,

od roku 2012 jsem zaměstnána u jednoho zaměstnavatele s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. V roce 2017 jsem otěhotněla, celé těhotenství byla v pracovní neschopnosti až do doby 6 týdnů před nástupem na MD, na kterou jsem měla nárok. RD jsem měla nahlášenou do 3 let věku dcery (do 7/2021), RP pobírám do 4 let věku dcery (do 6/2022). Nicméně před návratem zpět do zaměstnání jsem si požádala o neplacené volno z důvodu nepřijetí dcery do mateřské školy. Bylo mi vyhověno. (Nakonec v září 2021 dcera do školky nastoupila, uvolnilo se místo, ale v zaměstnání už za mě byla náhrada, tak jsem zůstala na neplaceném volnu doma tak, jak jsme si domluvili do 4/2022). Nastoupila jsem zpět do práce 2.5. 2022 a tento týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Za 14 dní mě čeká ultrazvuk, a pokud vše bude ok, budu zrovna čerpat dovolenou, po dovolené dostanu opět pracovní neschopnost. Říkal mi to gynekolog, už když mi tento týden brali krev (několik potratů, vysoký věk, IVF).

Budu mít vůbec nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku a podrobné popsání Vaší situace. Ptáte se, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Pro nárok na PPM musíte v době nástupu na mateřskou (to je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splňovat tyto podmínky:
1. Být nemocensky pojištěná
Pokud budete i nadále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, tuto podmínku splníte. V ochranné lhůtě byste byla za předpokladu, že by Vaše zaměstnání skončilo v době těhotenství. V takovém případě trvá ochranná lhůta tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, nejdéle však 180 dnů.
Nezáleží na tom, zda budete nebo nebudete v pracovní neschopnosti.

2. Být v posledních dvou letech minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná
Do této doby se počítá také doba rodičovské dovolené, neplaceného volna, pracovní neschopnosti v době zaměstnání.
Tuto podmínku byste tedy měla také splňovat.

Na PPM byste tedy za stávajících podmínek měla mít nárok.

Přejeme Vám, miminku i Vašim blízkým pevné zdraví a jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz