Čerpání dovolené. Jak je to v mém případě s nárokem na proplacení dovolené při čerpání PPM?

Zodpovězené
1. zář 2023

Krásný den, 😊

chtěla jsem se zeptat, zda byste mi prosím poradily. Od 2.5. 2023 čerpám peněžitou pomoc v mateřství. PPM mi končí 13.11. 2023. Než jsem nastoupila na PPM, tak jsem byla doma s prvním synem, který měl v květnu 3 roky a druhý syn, na kterého čerpám PPM, se narodil 23.6. 2023.

Můj dotaz zní...Doslechla jsem se, že mám opět nárok na proplacení dovolené v zaměstnání, jelikož čerpání PPM je jako bych byla v práci.

Mně se to ale nezdá, jelikož jsem přece jednou dovolenou vybrala s prvním synem.

Prosím, byla bych Vám vděčná za Vaši radu.

Mockrát Vám předem děkuji.

S pozdravem krásného dne

B.K.

Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda je možné, aby Vám byla proplacena dovolená, když jste nastoupila na další PPM.
Nárok na dovolenou vzniká u každé PPM, tedy i při druhém dítěti. Jak píšete, je to jako byste byla v práci - doba čerpání PPM se z pohledu nároku na dovolenou považuje za výkon práce.
Zaměstnavatel Vám vyplatí poměrnou částku za dobu, kdy jste byla na PPM.
Někdy na to sám zaměstnavatel neupozorní a je třeba ho požádat. Ideální je požádat písemně.
Doporučujeme Vám, abyste se na zaměstnavatele obrátila a o vyčerpání dovolené požádat. Zpravidla se o dovolená čerpá po skončení pobírání PPM tak, aby na ni rovnou navazovala.
Souběh rodičovského příspěvku a čerpání dovolené (pobírání náhradní mzdy) je možný.
Přejeme Vám všechno dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz