Dát do rodného listu otce dítěte nebo ne?

Zodpovězené
13. bře 2024

Dobrý den,

potřebuji radu. Bývalého partnera jsem opustila kvůli neshodám po 9 letech a seznámila jsem se s jiným mužem, se kterým jsem otěhotněla. Byly s ním jen problémy, tak jsem se vrátila k bývalému muži. Váhám, či mám dotyčného dát do rodného listu, protože ho už řešila policie. Je to narcista a manipulátor a z jeho strany byly jen samé výhružky.

Nechci mít s ním nic společného a kdyby bylo na mně, nedávám ho do RL, ale nevím, co od něj čekat.

Prosím, poradíte?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Píšete, že se potřebujete poradit ohledně uvedení otce dítěte v jeho rodném listu.

Dle zákonů České republiky platí, že otec dítěte v jeho rodném listu být uveden nemusí. Rádi bychom Vám však doporučili zvážit všechny případné výhody i nevýhody tohoto rozhodnutí, a to jak z pohledu Vašeho, tak také z pohledu dítěte.

Pokud otec nebude uveden v rodném listě dítěte, pak platí, že nebude mít vůči dítěti žádná práva ani povinnosti. To znamená, že nebude mít právo dítě vídat, v případě Vašeho nového vztahu nebudete muset získat jeho souhlas s adopcí dítěte (v případě manželství), ale nebude Vám muset platit ani výživné.

Může také nastat i situace, že otec dítěte nebude s jeho neuvedením v rodném listu souhlasit. V takovém případě má biologický otec právo podat k soudu žalobu o určení otcovství. Tuto žalobu však můžete podat i Vy nebo v budoucnu i Vaše dítě. Během soudního jednání probíhají výslechy matky i údajného otce dítěte. V některých případech může soudce rozhodnout o otcovství i bez genetických testů. Častěji ale dochází k vypracování znaleckého posudku, pro nějž se využívají testy DNA. Poté je vypracován znalecký posudek a následuje další soudní jednání, kdy soud na základě posudku buď rozhodne o určení otcovství, nebo žalobu zamítne. Proti rozhodnutí soudu se může kterýkoli z účastníků odvolat.

Pokud byste se potřebovala podrobněji poradit například ohledně výhod nebo nevýhod nezapsání otce do rodného listu, můžete kontaktovat naši Poradnu i telefonicky na čísle + 420 774 440 821 nebo mailem poradna@napocatku.cz

Přejeme klidné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz