Musím dát obecnímu úřadu kopii rodného listu dítěte?

elllenka
22. lis 2014

Jsem povinná dát obecnímu úřadu kopii rodného listu dítěte? U prvního to nechtěli a teď u druhého dítěte to chtějí, prý je to aby miminko mohli zapsat k trvalému pobytu a aby měl nárok na vítání občánků. Ale mě se to nezdá, trvalý pobyt má mít automaticky tam kde já - nechci ho měnit. Popelnici zaplacenou za miminko máme.
Nevíte někdo jak to je, klidně i zákon. Potřebuji mít čím argumentovat. Bydlím v malé vesnici, která má vlastní obecní úřad.

elllenka
autor
22. lis 2014

Dodám, že nevyřizuji miminku pas ani občanský průkaz. To se stejně u nás na obecním úřadě nedělá.

frantiska85
22. lis 2014

Ať si to vyjedou z evidence obyvatel.

milmic
22. lis 2014

Nikdo to po mě nikdy nechtěl, ale kdyby se ptali, tak bych jim ho asi ukázala, vždyt co je na tom?

ange_de_la_morte
22. lis 2014

a proč je pro tebe problém jim ho ukázat ?

ela2
22. lis 2014

Ahojky, dítě má automaticky v den porodu trvalý pobyt tam, kde matka. Rodný list se opravdu dodává jen v případě, kdy žádáš úřad o přihlášení dítěte k trvalému pobytu jinam, než tam, kde ho má matka. Teda aspoň já jsem nikde nelítala po porodu s rodným listem...My tedy až za dva měsíce po porodu jsme děti přehlašovali, a to opravdu s tím rodným listem, protože já mám trvalý pobyt jinde, než kde jako rodina žijeme. Ale třeba vítání občánků nám bylo odepřeno, protože já tu nemám trvalé bydliště. ☹ Ale jaký zákon to upravuje to nevím, my to tak máme vyvěšené na internetových stránkách úřadu, a tam na nic v zákoně neodkazují.

elllenka
autor
22. lis 2014

@milmic : ukázat by mi nevadilo, příjde mi zvláštní že po mě chtějí kopii ...

elllenka
autor
22. lis 2014

@ela2 : Právě v dokumentech od obecního úřadu se píše jen o tom, když dítěti přehlásím trvalý pobyt a to chtějí vidět rodný list ( o kopii se nepíše nic) a já dítě přehlašovat nechci. Nechápu proč po mě chtějí kopii rodného listu, volali mi kvůli tomu, ale jsme ted nemocní tak jsem jim řekla, že si můžou pro originál přijít když mi ho pak vrátí a to prý ne, že jim mám donést kopii ...
Tak mě zajímá jak je to jinde, zda se na ně mám vykašlat nebo jim dát kopii ...á stejně by mě zajímalo co s tou kopií budou dělat. U dcerky to nechtěli a teď najednou jo,

petssematary
24. lis 2014

Já se byla ptát u nás na obecním úřadě dneska co jim mám po narození malé donést, aby mi ji přihlásili k trvalému pobytu.. Bylo mi řečeno, ať přinesu rodný list, že si ho okopírují a založí. Takže stejný případ.. ale když to tak vezmu, tak občanku mojí i manželovo si pro přihlášení pobytu taky kopírovali, tak je to asi stejné jako s tím rodným listem.. Nevím 😖

elllenka
autor
26. lis 2014

zanesla jsem rodný list na úřad, chtěla jsem se zeptat na co to chtějí, ale můj chlapeček si usmyslel, že bude plakat tak jsem se přes jeho řev neptala. Kdyby náhodou někdo věděl, proč to chtějí, když je trvalý pobyt dítěte automaticky tam kde ho má matka tak se to ráda dozvím.