Dobrý den,
od roku 2023 jsem byla v invalidním důchodu 3. stupně, nyní čekám na nový výměr a rozhodnutí - dle lékařského posudku se jedná již jen o invalidní důchod 1. stupně. Po tuto dobu jsem pracovala na hlavní pracovní poměr s nejnižším úvazkem (výdělek cca 6 500 Kč/měsíc). Minulý týden jsem nastoupila do pracovní neschopnosti.
Mám při tak krátkém úvazku nárok na mateřskou dovolenou?
Mám povinnost na ni nastoupit?
Nedovedu si představit být tak dlouho na mateřské dovolené s tak nízkým příjmem, který by mi asi vycházel, a raději bych do porodu (konec června) zůstala v pracovní neschopnosti a nastoupila rovnou na rodičovskou dovolenou. Jsem z toho docela zmatená a zoufalá. Budu velmi ráda za Vaši odpověď.
Děkuji.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, jak je to s pobíráním peněžité pomoci v mateřství (PPM, také mateřská) v souvislosti s invalidním důchodem.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena z nemocenského pojištění. Abyste měla nárok na tuto dávku, musíte splnit následující podmínky:
1) Účast na nemocenském pojištění
Nárok na PPM mají pouze osoby, které jsou v době nástupu na PPM zaměstnané (a tedy účastné nemocenského pojištění), nebo jsou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (maximálně 180 dní). Ve Vašem případě je důležité si ověřit, zda je za Vás odváděno nemocenské pojištění, vzhledem k nízkému úvazku.
2) Délka pojištění
Musíte být nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní během posledních dvou let před nástupem na PPM (obvykle 6 až 8 týdnů před termínem porodu). Počítá se sem doba pojištění ze zaměstnání nebo doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně.
Platí, že pokud obě tyto podmínky splníte, nárok na PPM Vám vznikne. Souběh invalidního důchodu a PPM je možný. Stejně tak, jako nyní budete pobírat invalidní důchod a dávky nemocenského. Obě dvě dávky jsou vypočteny na základě Vašeho příjmu – jak nemocenské, tak peněžitá pomoc v mateřství.
Pokud podáte žádost o PPM (podává se u gynekologa) a splňujete podmínky nároku na PPM, v den nástupu na PPM Vám automaticky skončí neschopenka. Pokud byste chtěla pokračovat v nemocenské až do porodu, bylo by to možné pouze v případě, že byste nesplňovala podmínky pro nárok na PPM. V takovém případě by nemocenská pokračovala až do porodu a poté byste přešla na rodičovský příspěvek.
Zároveň platí, že pokud byste žádost o PPM nepodala vůbec (toto povinnost nemáte), skončila by Vaše pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství nejpozději 6 týdnů před porodem. O rodičovský příspěvek byste si pak mohla požádat až ode dne narození dítěte. V tomto případě byste tak byla 6 týdnů bez příjmů.
Ve Vaší situaci je tedy důležité vědět, zda splňujete podmínky pro nárok na PPM či nikoliv – od toho se pak odvíjí možnosti, jak postupovat dál.
1) Nemáte nárok na PPM + podáte žádost o PPM: Tuto žádost Vám Česká správa sociální zabezpečení zamítne. Se zamítnutou žádostí pak může Vaše pracovní neschopnost trvat až do porodu a Vy pak následně požádáte o rodičovský příspěvek na Úřadu práce.
2) Nemáte nárok na PPM + nepodáte žádost o PPM: V tomto případě Vám neschopenka skončí 6 týdnů před porodem. O rodičovský příspěvek můžete opět žádat od narození dítěte – tzn. min. 6 týdnů bez příjmu.
3) Máte nárok na PPM + podáte žádost o PPM: Následně v den nástupu na PPM automaticky skončí neschopenka. PPM můžete pobírat 28 týdnů, můžete se jí vzdát ale i dříve. Dle zákona nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Následně sepíšete čestné prohlášení, od kdy se vzdáváte nároku a výplaty dávky, a toto čestné prohlášení odešlete na příslušnou Českou správu sociálního zabezpečení (ta, co Vám vyplácí nemocenské). PPM bude zastavena a Vy můžete následně žádat o rodičovský příspěvek.
4) Máte nárok na PPM + nepodáte žádost o PPM: Zde je situace stejná, jako v případě, že nárok nemáte. Tzn., neschopenka Vám skončí 6 týdnů před porodem. O rodičovský příspěvek můžete opět žádat od narození dítěte – tzn. min. 6 týdnů bez příjmu.
Tento postup platí pro dávky peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku. Co se týká přímo mateřské dovolené a rodičovské dovolené, je potřeba se domluvit přímo s Vaším zaměstnavatelem.
V případě dalších otázek se obraťte na infolinku České správy sociálního zabezpečení, která má na starosti jak dávky nemocenského, tak peněžitou pomoc v mateřství – 800 050 248. Můžete se také obrátit přímo na Vašeho zaměstnavatele.
S pozdravem
Tým Poradny Na počátku
Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz