Mám nárok na mateřskou nebo ne?

Zodpovězené
7. čer 2023

Dobrý den,

do srpna 2023 jsem na rodičovské. V březnu 2023 jsem nastoupila na dohodu přes agenturu do jedné firmy. Od 1.9. nastupuju na HPP přes tu samou agenturu do stejné firmy. Smlouva je prý na dobu neurčitou s dočasným přidělením do té firmy.

Moje otázka je: Budu mít nárok na mateřskou nebo ne?

(Zatím těhotná nejsem, myslím do budoucna) a nebo .... když bych oznámila pak těhotenství, zda by mě vyhodili?

Děkuji za radu. 🙂

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Naše poradna je určena těhotným ženám nebo ženám s dětmi v nepříznivé životní situaci.
Vaše otázka je zatím jen teoretická, zatím těhotná nejste. Pokusíme se tedy odpovědět obecně.

Pro splnění nároku na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky – musí být splněny obě podmínky současně:
1. Byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna.
Není nutné být po celou dobu zaměstnána u jednoho zaměstnavatele. Podstatný je počet dní nemocenského pojištění (počet dní, kdy jste pracovala).
Do doby 270 dnů se počítá i doba na rodičovské dovolené, což je Váš případ.

2. Byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) nemocensky pojištěna – tzn. zaměstnána nebo v ochranné lhůtě.

Pokud žena otěhotní, nemá žádnou povinnost tuto skutečnost oznamovat zaměstnavateli. Učiní tak v případě, že práce, kterou vykonává, ohrožuje její zdraví.

Práce zakázané těhotným ženám - je zakázáno zaměstnávat těhotnou ženu pracemi:

  • které ohrožují její těhotenství (seznam prací uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.)
  • pro které není podle lékařského posudku zdravotně způsobilá (lékařský posudek vydá lékař na základě prohlídky během těhotenství)

Tyto práce nesmí těhotná žena vykonávat, ani kdyby s tím sama souhlasila.
Těhotná žena může v těchto případech žádat zaměstnavatele o převedení na jinou práci.

Těhotná žena má právo na převedení na jinou práci v případě, že koná práci:

  • která je těhotným ženám zakázána
  • která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství
  • noční, a to na základě její žádosti o zařazení na práci denní.

Zaměstnavatel je povinen žádosti ženy o převedení na jinou (případně denní) práci vyhovět. V případě, že je zaměstnankyně převedena na práci, kde dosahuje nižšího výdělku než v dosavadní práci, náleží zaměstnankyni vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. V případě, že zaměstnavatel nemá pro ženu vhodnou práci, na kterou by mohla být převedena, jde o překážku na straně zaměstnavatele. Těhotná žena pak zůstává doma se 100% náhradou mzdy.

Ptáte se, zda by Vás zaměstnavatel po oznámení těhotenství vyhodil.

Pokud by zaměstnavatel chtěl pracovní poměr ukončit, může tak učinit:
ve zkušební době - bez uvedení důvodů ze dne na den
mimo zkušební dobu k tomu musí být zákonné důvody, uvedené v zákoníku práce

Pokud je žena při ukončení pracovního poměru těhotná, bude ještě po ukončení pracovního poměru v tzv. ochranné době. Ta trvá max. 180 dní.

Pokud šlo o nový pracovní poměr, trvá ochranná lhůta tolik dní, kolik trval pracovní poměr (např. pracovní poměr trval 2 měsíce, ochranná doba trvá 2 měsíce).
Ochranná doba se může hodit např. při žádání o peněžitou pomoc v mateřství. Pokud v ní žena v době nástupu na PPM (tzn. 6 až 8 týdnů před termínem porodu) je, splňuje druhou podmínku nároku (viz začátek naší odpovědi).

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz