Mateřská. Budu mít nárok?

Zodpovězené
31. kvě 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jak je to s nárokem na mateřskou?

Jsem zaměstnaná od 14.9. 2020, ale od 5.10. 2021 jsem na PN skrz úraz, kdy jsem po čase zjistila, že čekám mimi.

Děkuji na za odpovědi. To je to jediné z čeho mám teď hlavu, jak pátrací balón.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Chápeme, že je někdy těžké vyznat se v tom.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) vzniká za splnění dvou daných podmínek.

Pro splnění nároku na PPM musí být splněny obě podmínky současně.
1. Žadatel musí být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (tj, zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna u jednoho zaměstnavatele. Na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Nevíme, kdy máte termín porodu stanoven. Můžete si sama spočítat dobu dva roky nazpět od termínu, kdy byste měla na PPM nastoupit. Pokud jste v této době byla minimálně 270 dní nemocensky pojištěna (tedy v pracovním poměru nebo v pracovní neschopnosti), pak tuto podmínku splňujete.
2. Žadatel o PPM musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Tuto podmínku splňujete, protože jste stále zaměstnaná (nemocensky pojištěná). I pokud by Vám teď pracovní poměr skončil, byla byste pak dobu 180 dní v ochranné lhůtě, což by se Vám do nároku na PPM započítávalo.

V případě dalších dotazů nás můžete kontaktovat přímo na našem webu.
Přejeme Vám klidné těhotenství a pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz