Mateřská. Mám na ni nárok?

Zodpovězené
29. říj 2021

Dobrý den ,

chci se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou, když jsem za rok 2020 byla na Úřadu práce a předešlý rok 2019 byla zaměstnaná a teď jsem zaměstnaná od srpna 2021 a budu v práci až do porodu, který mám v únoru 2022.

Vůbec se v tom nevyznám.

Děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda Vám vznikne nárok na PPM - peněžitou pomoc v mateřství.

Abyste měla nárok na mateřskou, je třeba, aby byly splněny dvě základní podmínky.

1) V době nástupu na mateřskou musíte být účastna na nemocenském pojištění nebo být v ochranné lhůtě (180 dnů). Pokud nyní pracujete, tuto podmínku splňujete.

2) V době nástupu na mateřskou musíte mít splněnu účast na nemocenském pojištění po alespoň 270 dnů v posledních dvou letech. Nevíme, jakou část roku jste byla na úřadu práce. Pokud jste byla na úřadu práce celý rok 2020 a tento rok - 2021 pracujete od srpna, tuto podmínku nesplňujete. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám tedy nevznikne.

Za této situace je třeba hned po porodu požádat o rodičovský příspěvek, na který budete mít nárok. Dále mají někteří rodiče nárok např. na porodné a na přídavky na dítě. Tyto dávky jsou ale závislé na Vašem příjmu. Nedokážeme tedy určit, zda na ně budete mít nárok.

Přejeme Vám klidný čas těhotenství a hodně zdraví Vám, miminku a celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz