Musím si zažádat o PPM, i když vím, že na ni nebudu mít nárok?

Zodpovězené
11. lis 2022

Dobrý den,

jelikož jsem otěhotněla ve zkušební době a donesla jsem neschopenku, byla jsem po 14 dnech nemoci propuštěna. Neschopenka mi trvá dál a na OSSZ mi bylo řečeno, že nárok na PMM mít nebudu. Mám prý pokračovat s neschopenkou až do konce šestinedělí.

O PPM si tedy ani nemusím žádat, když na ni nebudu mít nárok?

Doktorka mi jen změní neschopenku, kterou u ní mám na neschopenku spojenou s porodem 6týdnů před termínem porodu?

Bude po konci šestinedělí po mně někdo vyžadovat skrz rodičovský příspěvek potvrzení, že nemám nárok na PPM?

Rodičovsky příspěvek si chci zvolit na 4 roky.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda si máte podávat žádost o PPM, když Vám bylo řečeno, že Vám na PPM nevznikne nárok.

Pro nárok na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky:
1. byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu nemocensky pojištěna, tj. zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je pro ženy, které při ukončení pracovního poměru byly těhotné, maximálně 180 dní. Váš pracovní poměr však skončil už během zkušební lhůty. V tomto případě trvá zkušební lhůta pouze tolik dnů, kolik dnů trval pracovní poměr. To ve Vašem případě do doby 6 - 8 týdnů před termínem porodu nevyjde.

2. v posledních 2 letech před nástupem na PPM být minimálně 270 dní nemocensky pojištěná.

Podle informací, které od Vás máme, podmínky nároku nesplňujete, tudíž si myslíme, že nemá ani smysl o PPM žádat.

Bude-li trvat Vaše dočasná pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám náležet tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Lékař tuto dočasnou pracovní neschopnost ukončí uplynutím šesti týdnů po porodu.

Na to navážete rodičovským příspěvkem. Rodičovský příspěvek začnete čerpat v den, který bude následovat po ukončení pracovní neschopnosti.

Při žádání o rodičovský příspěvek nemusíte dokládat, že jste neměla nárok na PPM.

Přejeme Vám klidné těhotenství a hodně zdraví.

Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz