Na co mám nárok jako matka samoživitelka? Existuje přidavek na potraviny?

Zodpovězené
25. led 2021

Dobrý den,

prosím o pomoc.
Mám syna 10 měsíců, s otcem spolu nežijeme už od 5. měsíce těhotenství, OTEC NENÍ ZAPSANÝ V RODNÉM LISTĚ - (Důvod? Feťák a troska, která nebyla schopna dostavit se na matriku)...
Mám ještě dceru 3 roky (alimenty 3 000 Kč)...+ rodičovský příspěvek a příspěvek na děti 2x500 Kč...

CHCI SE ZEPTAT...MÁM JAKO MATKA SAMOŽIVITELKA NA NĚCO NÁROK? (*syn je alergický na BKM a laktózu - Existuje přídavek na potraviny?) atd..

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, na co jako matka samoživitelka máte nárok.

Podle toho, co píšete, je možné, že byste mohla mít nárok na některou z dávek na bydlení. Pokud máte v místě svého bydliště trvalý pobyt, můžete zkusit zažádat o příspěvek na bydlení. Pokud ne, je možné, že budete mít nárok na doplatek na bydlení. Pro obě dávky je potřeba doložit smlouvu o bydlení a doklady o zaplacení nájemného a dalších výdajů (např. za elektřinu, plyn, teplo, vodu, odpad). Tyto doklady se pravidelně dokládají na úřad práce, proto je dobré si je schovávat. Úřad práce také posuzuje, kolik lidí bydlí ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy. Dále zde hraje roli, v jak velkém městě bydlíte, jaké jsou Vaše výdaje na bydlení a výše Vašich příjmů. Z toho, co jste nám napsala, nedokážeme říci, zda na tyto dávky máte nárok. Potřebovali bychom další informace.

Další možnost, jak zvýšit příjem Vaší rodiny, je uplatňovat výživné po otci Vašeho syna. Prvním krokem by bylo podat k soudu návrh na určení otcovství a po zapsání otce do rodného listu pak návrh na výživné.
Je dobré zvážit i tuto možnost. Takto jste na zajištění výživy sama a dokážeme si představit, jak to musí být náročné.

Ptáte se, jestli existuje nějaký příspěvek na potraviny pro Vašeho syna, který je alergický na laktózu a na bílkovinu kravského mléka. Finanční příspěvek na speciální potraviny stát vyplácí pouze lidem, kteří jsou v hmotné nouzi - to znamená, že pobírají příspěvek na živobytí. V takovém případě mohou na Úřadu práce žádat o "zvýšení částky na živobytí z důvodu dietního stravování". K žádosti je potřeba doložit "potvrzení u nutnosti dietního stravování" od odborného lékaře (alergologa). V případě diety při laktózové intoleranci je výše příspěvku 1 070 Kč měsíčně. Podle Vašich příjmů ale zřejmě nebudete mít na tuto dávku nárok.

Na dietní stravování přispívají některé zdravotní pojišťovny. Můžete zkusit zjistit u zdravotní pojišťovny syna, zda by Vám na bezlaktózové potraviny nepřispěla. Pokud takovou podporu nenabízí, můžete přejít k jiné pojišťovně, u které byste tyto výhody mohla čerpat.

Nabízíme Vám pomoc, co se týče příspěvků od státu, pojišťoven nebo uplatnění výživného na syna. Pokud byste měla zájem, kontaktujte naši Poradnu Na počátku, kde můžeme konkrétněji probrat Vaši situaci a hledat další cesty, jak zajistit vše potřebné pro Vaši rodinu.
Je dobře, že na to nezůstáváte sama a hledáte informace a pomoc.

Přejeme Vám i Vašim dětem pevné zdraví, vše dobré a Vám na vše dostatek sil.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz