Nárok na mateřskou. Budu mít?

Zodpovězené
22. bře 2021

Dobrý den,

vím, že Vám chodí asi moc takových dotazů, ale já se v tom opravdu nevyznám. 😢

Pracovala jsem od 11/2017 - 9/2019 na HPP, poté jsem byla od 10/2019 - 5/2020 na úřadu práce, a pak jsem nastoupila do práce 6/2020 a v 8/2020 jsem nastoupila na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství.

Dne 15.3. 2021 mi neschopenku ukončil gynekolog a nastoupila jsem na mateřskou.

Můj dotaz zní: Mám na ni vůbec nárok? 🙂

Moc děkuju za odpověď, já se v tom nevyznám. 👎🏻

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Abychom Vám mohli dát konkrétní odpověď, potřebujeme znát další informace - zejména, jestli jste stále zaměstnaná, případně kdy Vám skončil pracovní poměr. Tyto informace jsou důležité pro posouzení nároku nadávku peněžité pomoci v mateřství (označovaná jako mateřská).  Odpovíme tedy pouze orientačně.

Pokud Váš pracovní poměr trval v den nástupu na mateřskou (15. 3. 2021), splňujete obě podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tj. být v den nástupu na PPM zaměstnaná a být v posledních 2 letech alespoň 270 dní nemocensky pojištěná. V takovém případě máte nárok na PPM.

Pokud jste 15. 3. 2021 zaměstnaná nebyla (Váš pracovní poměr skončil dříve), budete mít nárok na PPM pouze za předpokladu, že v den nástupu na PPM jste byla v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí tolik dnů, kolik dnů trvalo pojištění (to znamená délka posledního zaměstnání), max. však 180 kalendářních dnů.

Pokud byste potřebovala přesné informace k Vaší situaci, je možné se obrátit na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště.

Přejeme Vám i miminku klidný závěr těhotenství a vše dobré do nového začátku.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz