Nárok na mateřskou. Budu mít, pokud by mi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době?

Zodpovězené
18. kvě 2022

Dobrý den,

k 31.3. mi byl ukončen pracovní poměr po 14 letech. Od 1.4. mám nové zaměstnání se zkušební dobou do 30.6. Momentálně jsem těhotná v 9. tt a na neschopence.

Pokud by mi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda budete mít nárok na PPM, pokud Vám zaměstnavatel ukončí poměr ve zkušební době.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek.

1. Žadatel musí být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele.
2. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.

Vy splňujete první podmínku, protože jste byla zaměstnána u předchozího zaměstnavatele 14 let a nyní jste také zaměstnaná.

S druhou podmínkou je to složitější. Pokud by s Vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, byla byste po ukončení pracovního poměru v ochranné lhůtě. Ta by však trvala pouze tak dlouhou dobu, jako trval samotný pracovní poměr. Tedy např. pokud by poměr byl ukončen k 31. 5., byla byste v ochranné lhůtě 2 měsíce, tzn. zhruba do konce července 2022. Pak byste se už ocitla mimo ochrannou dobu, tedy nesplňovala byste druhou podmínku nároku. Pro splnění nároku na PPM musí být splněny obě podmínky současně.

Nevíme přesně, kdy máte stanoven termín porodu. Píšete, že jste v 9. týdnu, takže termín porodu vychází podle našich výpočtů zhruba na 10. 12. Tudíž nástup na PPM vychází na přelom října a listopadu.

V té době už nebudete v ochranné lhůtě, a to ani kdyby vám zkušební doba skončila v nejzazším možném termínu, tzn. na konci června – ochranná doba by skončila na konci září.
Stále je zde možnost, že s vámi zaměstnavatel pracovní poměr neukončí.

Dále je zde hypotetická možnost nechat se zaměstnat někde jinde a být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěna (případně v ochranné lhůtě, kdyby byl další pracovní poměr ukončen).

Přejeme vám klidné těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz