Nárok na nemocenskou a PPM při změně zaměstnavatele při předchozí MD. Budu mít?

Zodpovězené
27. dub 2021

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Nyní jsem na MD, během které došlo k prodeji firmy, ve které jsem zaměstnaná (smlouva na dobu neurčitou). Mám podepsaný dodatek ke smlouvě s novým zaměstnavatelem s nástupem v červenci 2021. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Budu mít nárok na případnou nemocenskou a na PPM?

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Na začátku bychom Vám chtěli popřát vše dobré v čase těhotenství a Vám i miminku zdraví.

Abychom konkrétně odpověděli na Váš dotaz, potřebujeme vědět více informací o Vaší situaci – především, kdy Vám končí pracovní poměr ve firmě před jejím prodejem, kdy Vám končí rodičovská dovolená, kdy máte termín porodu a zda budete chtít nastoupit do nového zaměstnání. Protože tyto informace nemáme, odpovíme pouze obecně.

Pokud jste otěhotněla během zaměstnání, budete po skončení tohoto zaměstnání v ochranné lhůtě.

Nárok na nemocenskou budete mít v případě, že budete zaměstnaná nebo o ni požádáte do 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání.

Co se týče peněžité pomoci v mateřství (PPM), budete na ni mít nárok, pokud v době nástupu na PPM (6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splníte tyto podmínky:

  • v posledních 2 letech být minimálně 270 dnů zaměstnaná. Do doby 270 dnů se započítává doba rodičovské dovolené, doba neplaceného volna, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, doba studia, které bylo úspěšně zakončeno. Do doby 270 dnů účasti na nemocenském pojištění se nezapočítává doba nároku na nemocenské po skončení zaměstnání či doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání.
  • být v době nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá maximálně 180 dní. Pokud Vaše zaměstnání trvalo méně než 180 dní, bude Vaše ochranná lhůta trvat tolik dní, kolik trvalo Vaše poslední zaměstnání.

Jestliže budete v době nástupu na PPM na rizikovém těhotenství a nebudete zaměstnaná, mohou nastat dvě situace:
1. Bude Vám trvat ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání (180 dní, pokud bylo předchozí zaměstnání kratší, tak tolik dní, kolik trval pracovní poměr). Nárok na PPM budete mít.
2. Pokud již nebudete v ochranné lhůtě, nárok na PPM mít nebudete. Můžete ale z rizikového těhotenství nastoupit na „nemocenské poskytované v souvislosti s porodem“. Nastoupit na něj můžete od 6 týdne před očekávaným termínem porodu.

V případě, že byste potřebovala další informace, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Můžete zavolat, napsat mail nebo na náš chat.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině pokojné a hezké dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz