Nárok na nemocenskou, mateřskou. Poradíte, prosím, jak postupovat?

Zodpovězené
15. bře 2024

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem. V únoru 2023 mi skončila smlouva v práci. Bohužel mi ji šéf neprodloužil. V tu dobu jsem byla ještě na RD, která trvala do 31.1. 2024. Od 1.2. 2024 jsem na ÚP. Nyní se mi naskytla možnost práce na zkrácený úvazek. Minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná, 6. týden. Teď nevím, jak dál postupovat.

Nastoupit do nové práce, oznámit to až po zkušební době?

Co bude dál?

Můžu jít potom na nemocenskou, až nebudu schopna práci vykonávat?

Co s mateřskou?

Předpokládám, že na ni nárok nemám. Úplně se v tom ztrácím.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že po rodičovské dovolené jste evidovaná na ÚP a nyní jste zjistila, že jste v 6. týdnu těhotenství, a zároveň se Vám naskytla možnost zkráceného úvazku. Nejste si jistá, jak nyní postupovat.

Pokud byste nastoupila do práce na zkrácený úvazek, pak zaměstnavateli nemusíte své těhotenství ihned oznamovat, nicméně nelze pak čerpat práva, která jsou k ochraně těhotných zaměstnankyň upravena zákonem, například nemožnost pracovat přesčas, v noci, neúčastnit se pracovních cest.

Z dotazu není zřejmé, o jakou práci se jedná – pokud by se jednalo o práci, která je těhotným ženám zakázaná vykonávat (jejich výčet je uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.), je nutné o Vašem těhotenství zaměstnavatele neprodleně informovat. Stejně tak je nutné zaměstnavatele o těhotenství informovat ve chvíli, kdy by Vám Váš ošetřující lékař vydal lékařský posudek, že pro danou práci nejste zdravotně způsobilá, neboť ohrožuje Vaše zdraví či zdraví dítěte. Těhotné ženy mají v takových případech například nárok na převedení na jinou práci a zaměstnavatel musí jejich žádosti vyhovět. Pokud zaměstnavatel nemůže ženu převést na jinou práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a žena má nárok zůstat doma a pobírat 100 % platu.

Pokud byste své těhotenství zaměstnavateli oznámila při nástupu do zaměstnání či ve zkušební době, pak během zkušební doby může zaměstnavatel pracovní poměr bez udání důvodu jednostranně ukončit.

Dále se dotazujete, zda můžete, až nebudete schopna práci vykonávat, nastoupit na nemocenskou. Těhotné ženě nevzniká nárok na neschopenku automaticky, ale ošetřující lékař může rozhodnout o rizikovém těhotenství a vystavit potvrzení o pracovní neschopnosti. Pokud je žena zdravá a během těhotenství pracuje, pracovní neschopnost je jí přiznána v souvislosti s porodem – nemocenskou tedy může čerpat v období šesti týdnů před porodem až do konce šestinedělí.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) má žena, která byla přede dnem nástupu na PPM („mateřskou“) nemocensky pojištěna alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a zároveň musí být v době nástupu nemocensky pojištěna (nebo být v ochranné lhůtě ze skončeného nemocenského pojištění). Nezaměstnaní nárok na PPM nemají, neboť nejsou nemocensky pojištěni (pokud by zároveň nebyli v ochranné lhůtě, pak nárok mít mohou).
Pokud nemá žena nárok na PPM, má ode dne porodu dítěte nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud byste potřebovala bližší informace, budeme rádi, když se na nás obrátíte telefonicky na čísle 774 440 821 či na na e-mail (poradna@napocatku.cz).

Přejeme hodně zdraví Vám i celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz