Nárok na PPM. Budu mít?

Zodpovězené
12. kvě 2023

Dobrý den,

jsem stále zaměstnaná, po skončení 3leté rodičovské dovolené jsem nastoupila na neschopenku z důvodu dalšího těhotenství a na té jsem byla od 7.10. do 31.1. Bohužel těhotenství nedopadlo dobře, tudíž jsem od 1.2. nastoupila zpět do práce, sice na jinou funkci, ale stále ke stejnému zaměstnavateli, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Pracovala jsem tedy od 1.2. do 17.4., kde jsem nastoupila zase na neschopenku kvůli komplikacím s těhotenstvím.

Momentálně jsem v 16. tt a do práce už nepůjdu.

Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následnou rodičovskou dovolenou, popřípadě proplacení zbytku nevyčerpané dovolené?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

Lucie

Dobrý den Lucie,

děkujeme za Vaši otázku.

Píšete, že jste zaměstnaná na dobu neurčitou, aktuálně v 16. týdnu těhotenství a v pracovní neschopnosti. Z informací, které jste nám napsala, vyplývá, že budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Měla byste splnit obě podmínky:
1. být v posledních dvou letech minimálně 270 dní nemocensky pojištěná - do této doby se ve Vašem případě započítává doba rodičovské dovolené, doba zaměstnání (také dny pracovní neschopnosti)
2. být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěná - měla byste být stále zaměstnaná, protože máte pracovní poměr na dobu neurčitou.

Budete mít nárok na rodičovskou dovolenou i na nevyčerpanou dovolenou.

Nárok na dovolenou Vám vznikne i za dobu PPM. Musíte o ni zaměstnavatele písemně požádat před ukončením PPM a vyčerpat ji před nástupem na rodičovskou dovolenou.

Pokud byste potřebovala další informace, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku (www.napocatku.cz).

Přejeme Vám i celé Vaší rodině pevné zdraví a hezké dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz