Budu mít nárok na mateřskou? Skončila mi prac. smlouva

chajdaloupka
14. kvě 2015

Ahojte, do práce jsem nastoupila 2.6.2014 od pulky unora jsem musela jit kvuli zdravotnim problemum na neschopenku a ted tesne pred skoncenim smlouvy jsem zjistila ze jsem tehotna... budu mít nárok na materskou? s tehotenstvim jsem na uplnem zacatku

anina32
14. kvě 2015

Ne.

chajdaloupka
autor
15. kvě 2015

jakto to? ja kdyz to pocitala tak 180 dni ochranna lhuta a pak 8 tydnu pred porodem uz materska, to vychazi...

sisstin
15. kvě 2015

@chajdaloupka musis porodit do 6 mesicu od ukonceni smlouvy 😉

sisstin
15. kvě 2015

@chajdaloupka mne konci smlouva 30.6, a rodim na zacatku listopadu, takze ja to stiham. Ty, pokud jsi na zacatku tehu, tak porodit do 6 mesicu nestihas pravdepodobne 😉

j.a.n.i
15. kvě 2015

@sisstin Není to do porodu, ale do nástupu na mateřskou, takže by to zakladatelka stihnout mohla.

sisstin
15. kvě 2015

@j.a.n.i aha, tak pokud je na PN, tak se musí jit 8 tydnu pred, to by fakt stihnout mohla teoreticky, ale asi to bude na knop 😕

j.a.n.i
15. kvě 2015

@sisstin Z PN se nemusí jít 8 týdnů před, musí se jít nejpozději těch 6 týdnů... ale samozřejmě může a tady by to mohlo pomoct.

k5k
23. kvě 2015

Zdravím holky.
Mám takový dotaz, není tu někdo kdo na tom byl nebo je podobně jako já a poradil by mi?

16.6.2014 jsem nastoupila do zaměstnání.
14.10.2014 jsem nastoupila na neschopenku (z jiného důvodu), v prosinci 2014 mi na roční prohlídce DR. oznámila že jsem těhotná. Protože tam byly nějaké problémy a byla jsem hospitalizována, po propuštění z nemocnice změnili diagnózu na neschopence – rizikové těhotenství.
31.12.2014 mi skončila smlouva na dobu určitou, ale jelikož jsem byla na neschopence ještě v době kdy jsem byla změstnaná tak mi neschopenka stále trvá dokud mi ji DR. neukončí. Ale jsem vlastně „nezaměstnaná“ a nejsem vedená na ÚP.
Mně by zajímalo jestli budu mít nárok na mateřskou, nevím totiž jak to spočítat nebo co a jak. Byli jsme u nás na sociálce aby mi to trošku vysvětlili nebo řekli jestli budu mít nárok nebo ne. Tam mi řekli že musím jinam a jen mi řekla tu klasiku co čtu všude, jen já nevím jak to jako berou a nic. Tak jsem pak doma volala na OSSZ a tam mi řekli že mi to tak nikdo neřekne že až dojdu s papírem od DR. podám žádost a pak mi dojde posudek zda mám nárok nebo ne.
Předtím jsem byla zaměstnaná 27.2.2013 – 31.5.2013, od 1.6.2013 na ÚP a po dobu na ÚP jen nějaké brigády a jedna dohoda o provedení práce 17.1.2014–10.6.2014 ale to jsem byla stála na ÚP.
Už jsem z toho opravdu bl.ec... Jedni mi řekli že se vejdu a že nárok budu mít, druzí že ne. Tak to zkouším ještě tady emoticon a to hlavně proto abych si pak pozišťovala jak postupovat kdyby mi tu žádost na mateřskou zamítly.
Předem děkuji 🙂

chajdaloupka
autor
26. kvě 2015

@j.a.n.i právě jsem si to taky tak počítala, že by mi to vyšlo na knop :D ale vyslo snad. Mohla bych si v mem pripade urcit délku vyplaceni rodicaku?

tristizia
26. kvě 2015

@chajdaloupka Ano, pokud budeš mít nárok na mateřskou, můžeš si zvolit i délku rodičáku.

gwen84
26. kvě 2015

@k5k Ahoj, myslím, že na mateřskou mít bohužel nárok nebudeš, a to kvůli podmínce nemocenského pojištění min. 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na MD. I když ti skončila smlouva, jsi jako těhotná v ochranné lhůtě 180 dní, a v téhle lhůtě bys na mateřskou nastoupit stihla. Ale tu druhou podmínku - min. dobu nemocenského pojištění nesplňuješ. Pokud se pletu, tak jedině dobře, tak kdyžtak písni, jak to nakonec dopadlo. 🙂

sisstin
26. kvě 2015

@gwen84 no ale neschopenka je taky trvání nemocenského pojištění, i UP atd. 😉

j.a.n.i
26. kvě 2015

@gwen84 Proč by ji nesplňovala, když píše, že nastoupila 2.6.2014 a pak píše, že teď těsně před skončením smlouvy - tedy z toho usuzuji, že smlouva končí 31.5.2014, to pracovala rok a to je víc jak 270 dnů.

sisstin
26. kvě 2015

@gwen84 já jsem nastoupila 3.9.2014 a smlouvu mám až do 31,6.2015, od konce března jsem na PN, ale prý se to normálně počítá, prostě jsem zaměstnaná, čili zaměstnání trvá 10měsíců, cca 310 dní bez pár dní, plus ještě budu na PN až do nástupu na MD, což je někdy začátek září, nárok normálně mám 😕

j.a.n.i
26. kvě 2015

@sisstin No, neschopenka za dobu trvání pracovního poměru ano, ale registrace na UP fakt ne.

sisstin
26. kvě 2015

@j.a.n.i tak já jsem z toho jelen teda už 😕 čili, když mi ted končí smlouva a budu dál na PN zhruba ještě dva měsíce a kousek, tak se počítá do těch 270 dní pouze ten pracovní poměr nebo i to trvání neschopenky? Já bych se měla vejít i s tím pracovním poměrem doufám teda, předtím jsem tu nebyla skoro 2,5roku pojištěná vůbec, páč exmanžel byl cizinec a já nepracovala, byla jsem asistent sociální péče, což pro zdravotní není zaměstnání a měla jsem tu pojšitění přerušené až do rozvodu 😔

sisstin
26. kvě 2015

@j.a.n.i jo Up se počítá do nároku na rodičák, ne na MD, jsem debil 😉

sisstin
26. kvě 2015

jako moje MD je směšná, budu ji mít skoro o půlku menší jak rodičák, takže to by mi žíly netrhalo...akorát doufám, že mi dají aspon ten rodičák, páč díky trablím s ex mě tady prostě pojištovna odmítla pojistit, i když jsem tu žila, chtěla si to platit sama, tak prostě ne 🙄

j.a.n.i
26. kvě 2015

@sisstin UP se nepočítá do nároku na nic, na rodičák je podstatné pouze žít tady, nebím partnera zaměstnaného v cizině a mít dítě...

j.a.n.i
26. kvě 2015

@sisstin Pak se do těch 270 dnů počítá pouze ten pracovní poměr.

martinahost
26. kvě 2015

@sisstin Počíta se do toho neschopenka, ale jenom neschopenka počas trváni pracovního pomeru, po skončení pracovního pomeru, se už neschopenka do toho nepočíta.

sisstin
26. kvě 2015

@j.a.n.i tak to je ok, oba dva jsme Češi, takže s tím snad problém nebude....s ex jsem musela dokládat jeho pracovní smlouvu v cizině, občanku a vše možný, aby mi dali rodičák, v tý době to šlo, ted to myslim snad nejde vůbec, že oba musí žít tady? 😕

sisstin
26. kvě 2015

@martinahost
@j.a.n.i dík holky, to se vejdu, sice s chlupem, ale vejdu 😉

j.a.n.i
26. kvě 2015

@sisstin Oba ne, stačí příjemce rodičáku a dítko, ale je to dost složitý na vyřizování a a záleží zda a kde ten druhý v zahraničí pracuje, zda tobě trvá pracovní poměr a já nevím co ještě... zas až tak detailně se v tomhle neorientuju.

sisstin
26. kvě 2015

@j.a.n.i no ja to prave pred temi sedmi lety vyrizovala dost slozite, ale dali mi ho.

gwen84
29. kvě 2015

@j.a.n.i Je dobrý číst, než něco napíšeš, tazatelka jasně napsala, že prac. poměr trval 16.6.2014 - 31.12.2014. Potom neschopenka, předtím zase ÚP, takže nic, co by zakládalo účast na nemocenském pojištění. A ten půlrok a kousek není 270 dní 😉

gwen84
29. kvě 2015

@sisstin Jak už tu někdo psal, neschopenka je trvání nemocenského pojištění jen po dobu trvání pracovního poměru. A vedení na ÚP samozřejmě účast na nem. poj. taky nezakládá. To by tu pak holky vůbec neřešily, jestli mají nárok na MD, protože by ho měla každá mamina s českou občankou. 😉

j.a.n.i
29. kvě 2015

@gwen84 Jo, to máš pravdu, já řešila zakladatelku a ne další tazatelku 🙂

karolinabagr
30. čer 2015

Ahoj, chci se zeptat.
pracuji 4roky, ne u jednoho zamestnavatele, za ty 4 roky jsem byla pouze asi 14 dní na UP, u tohoto zamestnavatele kde jsem ted mi končí ted 15.7.2015 smlouva a je možné že mi ji neprodlouží, jsem ve 3mesíci termín mám napsaný na 15.1.2016 když mi smlouvu neprodlouží, budu mít nárok na mateřskou?, jak mám případně řešit co dále? jít na nemocenskou? nebo na UP?
Je nějaká možnost mít mateřskou?