Mateřská. Budí mít nárok?

22. čer 2020

Ahoj, jsem těhotná, a zajímá mě jak to budu mít s mateřskou. Studují vš, částečně pracují, v práci za mě platí i zdravotní pojištění. Ještě pronajímám být a chalupu. Takže budu mít nárok na mateřskou?

ejmate
22. čer 2020

Nárok na mateřskou budeš mít, pokud máš odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky. Resp. pokud sis po těch 270 dní platila (zaměstnavatel) sociální pojištění. Nepatří do toho dohoda o provedení práce.

drep
22. čer 2020

@ejmate Ani dpp nad deset tisíc hrubého? Z té se přeci už odvody platí, ne?

ejmate
22. čer 2020

@drep Jo to jsem tam nedopsala, pardon 🤦😅 ano, nad 10 tis. se už odvody platí.

drep
22. čer 2020

@ejmate v pohodě, já jen žiji v přesvědčení, že pokud člověk vydělá nad 10000 hrubého, tak platí všechny odvody a je pak vlastně fuk, jak se ta smlouva “jmenuje” a nerada bych zjistila, že je vše jinak

ejmate
22. čer 2020

@drep no já žádnej extra znalec nejsem, vím akorát, že hlavní je těch 270 dní a že OSVČ by si musela platit to dobrovolný pojištění aby měla nárok. Ale jinak taky chodím otravovat znalejší 😅

malenka3
23. čer 2020

Mateřská se neplatí ze zdravotního, podstatná je účast na sociálním pojištění, konkrétně nemocenském. Pokud za tebe ale odvádí zaměstnavatel zdravotní, je pravděpodobné, že odvádí i sociální. Pokud v posledních dvou letech nasbíráš 270 dnů účasti na sociálním a v době nástupu na mateřskou budeš mít aktivní pracovní poměr (nebo budeš v ochranné lhůtě), pak mateřskou mít budeš.

jancabr
23. čer 2020

Zašla bych se zeptat na sociálku. Tam ti zkontrolují, jestli máš nárok nebo ne. Pokud ne, zažádej si po porodu hned o rodičák. To se dělá na úřadu práce.

melownek
25. srp 2020

Já chodila do práce na HPP po dobu 4mesicu a 2mesice na neschopnosti a normálně jsem mateřskou dostala