Jsem těhotná a nikde jsem předtím nepracovala. Budu mít nárok na mateřskou?

karlicka93
11. lis 2020

Ahoj holky, mám takový menší problém, 1.7 2020 jsem nastoupila do práce, mám po zkušební době (HPP na jeden rok)a zjistila jsem, že jsem těhotná. Je mi 18 a ještě jsem nikde předtím rok nepracovala, zajimá mě tedy, jestli budu mít nárok na mateřskou :(. Jsem ve 4tt, miminko nechci dát pryč, ale bojím se, že nebudu mít nárok na mateřskou, prosím, co myslíte, stalo se vám něco podobného ? :( děkuji za rady

olga_
11. lis 2020

@karlicka93 Ohledně mateřské ti poradí znalejší, jsou tam nějaké ochranné lhůty apod. Každopádně pokud na ni nebudeš mít nárok, začneš rovnou po porodu pobírat rodičák.

lenoulinkaa
11. lis 2020

@karlicka93 když tam vydržíš do nástupu na ppm, budeš mit materskou. Splnis 270 dní pojisteni.

tez83
11. lis 2020

@karlicka93 jestli jsi předtím studovala,tak by se ta doba měla také započítávat.

karlicka93
autor
11. lis 2020

@lenoulinkaa a to se nastupuje, jak dlouho před porodem prosím?

karlicka93
autor
11. lis 2020

@tez83 to jsem studovala, ale nevím, jak veliký by to byl příspěvek, ted mám hmp 20.000kč..ale aspon něco no🙂

areh
11. lis 2020

@karlicka93 máš nastoupit 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.
Výše MD je dle průměrného výdělku. Vypočítá se tzv. denní vyměřovací základ podle toho, co jsi opravdu vydělala. Na stránkách Cszz to mají popsané. Až ti skončí MD, tak pobíráš rodičovský příspěvek v celkové výši 300 000 Kč

areh
11. lis 2020

@karlicka93 https://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulac...
Tady si můžeš výši PPM orientačně spočítat

karlicka93
autor
11. lis 2020

@areh Moc ti děkuji, krásně jsi mi to vysvětlila, kalkulačka pomohla 🙂 díky

tez83
Autor odpověď smazal
Zobraz
mzacikova
11. lis 2020

Já studovala a měla brigádu. Musela bych oddělat 270 dní jako pojištěnec. Mateřskou jsem neměla.

honeya
11. lis 2020

Studium se započítává v případě, že jsi ho řádně ukončila např. maturitou, pak nemusí být odpracováno 270 dní. Já to takhle měla, ihned po státnicích jsem chodila do práce na dpč a poté mi z toho vypočítali mateřskou.

tynule123
11. lis 2020

Takže mateřská se pobírá jen těch 6-8 týdnů? A pak nastupuje hned rodičovská po porodu? Taky mě to zajímá

honeya
11. lis 2020

@tynule123 ppm se pobírá celkově 28 týdnů (respektive 196 dnů) ale nastupuje se 6-8 týdnů před termínem porodu

malytlustyhroch
11. lis 2020

@tynule123 a kdo nema narok na materskou, zazada si rovnou o rodicovsky prispevek, ten je myslim nejdriv od porodu nebo terminu porodu, jak presne to je, si jista nejsem, ale rozhodne na nej neceka 28 tydnu, kdyz materskou nema.

elencze
12. lis 2020

@tynule123 mateřská je 28 týdnů, nastupuješ 6-8 týdnů před porodem, pokud bys třeba nastoupila až 3 týdny před porodem (můj případ), tak se ti o ty 3 týdny zkrátí, budeš ji pobírat 25 týdnů, ale předtím budeš mít pořád svou běžnou mzdu. Pokud nemáš nárok na mateřskou, máš od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

kmarie81
12. lis 2020

Ahoj, jestli dobre chapu, tak jsi teď zhruba ve 2 měsíci těhotenství a pracuješ minimálně 3 měsíce - tj. cca za 6 měsícu bys mohla nastoupit na mateřskou, takže tam jde o to jestli budeš v den nástupu na mateřskou ještě pořád zaměstnaná - to je druhá podmínka pro mateřskou (kdy ti končí smlouva na dobu určitou), protože první podmínku pro mateřskou splníš - budeš učastna sociálnímu pojištění nim 270 dní před nastupem na MD. Až to oznámíš v práci, možná na tebe zkusí, že tě nemůžou dál zaměstnávat a zkusí ti dát dohodu o ukončení pracovního poměru - nic jim hlavně nepodepisuj, ze zákona tě vyhodit prostě nemůžou, musí tě převest na práci kterou jako těhotná mužeš dělat a jestli takovou práci nemaj, tak by ještě mohli zkusit at jdeš na nemocenskou - jestli k tomu nebude důvod ani na tohle jim nepřistupuj, protože pak by tě museli nechat doma za 100% průměru tvý mzdy (což bývá o fous víc než normálně bereš) oproti nemocenský která je 60% z redukovaného základu pro výpočet nemocenský a to je fakt rozdíl.