Výpověď, budu mít nárok na mateřskou?

katka_01
10. říj 2017

Ahoj. Mám docela problém. Bohužel jsem měnila práci a během toho zjistila, že jsem těhotná. V nové práci na to nějak přišli a po deseti dnech jsem kvůli tomu dostala výpověď ve zkušební době. Vedoucí mi radil, ať donesu do 7 dnů neschopenku. Ale nevím, jestli teď budu mít nárok na mateřskou. Jsem v devátém týdnu.
Děkuji za každou radu

zdenkaell
10. říj 2017

Na materskou mi to moc nevychazi.

mia255
10. říj 2017

Doufám že to píšu dobře, pokud půjdeš na nemocenskou tak bys měla zůstat v pp dokud nemocenská neskončí. Tedy pokud budeš na nemocenské až do 6-8 týdnů před porodem tak bys na mateřskou mít nárok měla.

sardelka15
10. říj 2017

Ahoj, na mateřskou mít nárok nebudeš, protože ochranná lhůta je stejně dlouhá jako délka posledního zaměstnání. Pokud jsi na neschopence a lékař ti ji podrží, můžeš na ní zůstat do konce šestinedělí a pak začít pobírat rodičák.

gretka79
10. říj 2017

Ahoj, nejlepší je zavolat si na okresní správu sociálního zabezpečení a informovat se tam. Nevím, jak dlouho jsi pracovala v předchozím zaměstnání. Abys měla nárok, musíš splnit 2 základní podmínky - mít účast na nemocenském pojištění v zaměstnaneckém poměru alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem. Za druhé (pokud už nejsi zaměstnaná) být v ochranné lhůtě a ta je u těhotných 180 dní (tj. asi 6 měsíců). Mně ta ochranná lhůta bohužel utekla o měsíc☹ , ale pokud jsi v 9 týdnu, tak by ses mohla vejít. Neztrácej hlavu a zavolej si na OSSZ. Pracovnice by Ti měla poskytnout informaci i po telefonu.
Držím palce🙂

katka_01
autor
10. říj 2017

@gretka79 Děkuju 🙂 Zkusím zavolat.
270 dní splňuju, jde o to, jestli se budu vejít i do těch 180 dní ochranný lhůty. A jestli nevadí, že můj poslední pracovní poměr trval 10 dní.

nita1984
10. říj 2017

@katka_01 Nárok mít nebudeš. 270 dní je jedna, nikoliv jediná podmínka. Druhá je mít platný pracovní poměr nebo být v ochranné lhůtě ochranná lhůta trvá tak dlouho, jako poslední pracovní poměr, max 180 dní Nevychází Ti, bohužel, ani jedno

katka_01
autor
10. říj 2017

Teď jsem ještě našla tohle: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1092...
Když jsem byla těhotná už před ukončením minulý práce, tak by se mi měla počítat ochranná lhůta i z ní..

nita1984
10. říj 2017

@katka_01 jak jsem psala ve druhém fóru. Článek je z roku 2013

gretka79
10. říj 2017

Pokud Ti pracovní poměry navazovaly, tak možná splníš tyto podmínky a budeš mít nárok pobírat mateřskou od původního (prvního) zaměstnavatele. Nejsem odborník, jen vycházím z informací, které mám nastudované. Nejlepší je informovat se přímo na OSSZ.

katka_01
autor
10. říj 2017

Volala jsem na OSSZ a prý když budu mít potvrzení, že jsem byla těhotná už v předchozím zaměstnání, tak by se mi mělo započítat do ochranný lhůty i to. Jelikož v předchozí práci jsem byla 6 měsíců, tak mi akorát vyjde ta ochranná lhůta 180 dní. Takže o mateřskou nepřijdu. I když je to fousový 🙂

gretka79
10. říj 2017

No tak slava🙂 Drzim palce, aby to vyslo! A preji hodne zdravi a zdarny prubeh tehotenstvi😉

katka_01
autor
11. říj 2017

@gretka79 Děkuju moc 😇