Otec a rodný list. Jak to bude, když nechci otce v rodném listu?

Zodpovězené
22. zář 2023

Dobrý den,

prosím Vás, jak to je, když nechci otce v rodném listu?

Nejsme svoji a na matriku kvůli otcovství před porodem nepůjdu, udělala jsem to jednou a už nikdy v životě.

V porodnici otec nahlášeny je....Takže porodnice ho automaticky zapíše do rodného listu, anebo na matriku pošlou pouze moje jméno a otec bude v kolonce neznámý?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, jak postupovat, když nechcete otce uvést v rodném listu dítěte.
V případě, kdy nejsou matka a otec dítěte manželé a chtějí, aby byl otec dítěte uveden v rodném listě, je potřeba na matrice učinit tzv. souhlasné prohlášení o otcovství.
Rodiče to mohou udělat už před porodem (což píšete, že jste již jednou udělala a nyní nechcete), nebo až po narození dítěte.
Porodnice otce bez jeho souhlasu do rodného listu zapsat nemůže.

Bude to tedy, jak píšete. Na matriku pošlou pouze Vaše jméno. Bude pak vydán rodný list pouze s Vaším jménem, otec uveden nebude.
Pokud se kdykoliv později rozhodnete změnit to, můžete společně na matriku zajít a souhlasné prohlášení o otcovství učinit. Pak by byl vydán nový rodný list, kde už by otce jméno bylo uvedeno.

Dalším způsobem, jak docílit uvedení otce do rodného listu, je soudní cesta (návrh na učení otcovství, který může podat jak matka, tak domnělý otec dítěte).
Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví.

Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz