Peněžitá pomoc v mateřství. Budu mít nárok?

Zodpovězené
5. led 2022

Dobrý den,

mám 2 dotazy ohledně mateřské dovolené:
1) Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když mi smlouva na HPP končí 31.5. 2022 a termín porodu mám 17.5. 2022.
2) Když jsem teď ze zdravotních důvodů až do porodu na neschopence, mateřskou dovolenou si budu muset se zaměstnavatelem vyjednat, nebo se mi spustí automaticky?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pro splnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit dvě podmínky.
1. Účast na nemocenském pojištění v posledních 2 letech (konkrétně alespoň 270 kalendářních dní).
2. V okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou musíte být zaměstnaná.
Na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Pokud máte termín porodu 17. 5. 2022, na mateřskou můžete nastoupit v období od 29. 3 do 12. 4. 2022.V této době stále ještě budete zaměstnaná, protože Vaše pracovní smlouva končí až 31. 5. 2022.
Pokud jste byla zaměstnána i v předchozích 2 letech (viz bod č. 1), nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. Vaše pracovní neschopnost není překážkou, protože jste stále zaměstnaná.

Peněžitá pomoc v mateřství se sama nespustí, musíte o ni požádat. Formulář žádosti je k dispozici pouze v tištěné podobě na České správě sociálního zabezpečení. Žádost Vám potvrdí ošetřující gynekolog a Vy ji pak předáte zaměstnavateli, který do ní doplní potřebné údaje a předá ji na Českou správu sociálního zabezpečení.

Přejeme Vám hodně zdraví a radosti s Vaším miminkem.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz