Podat výpověď? Poradíte, prosím?

Zodpovězené
20. lis 2020

Dobrý den,

chtěla jsem požádat o radu. Jsem v pátém týdnu těhotenství, díky Covidu jsem musela dočasně změnit povolání. Potřebovala jsem opravdu něco na rychlo, jelikož nás zaměstnavatel vyhodil kvůli krachování podniku.
Nyní pracuji ve skladu, mám 10hodinové směny 4 dny v týdnu. Měsíc máme ranní a další měsíc noční. Teď najíždím na noční směnu. Moje práce spočívá v tom, že celých 10 hodin chodím po skladu a hledám objednávky, které si naložím do boxů, které mám v takovém rádoby nákupním košíku, když jej naplním odvezu to na pás a začnu znovu. Nachodím denně nějakých 20 km, což mě vůbec tedy nevadí. Ale mám strach, abych díky této práci nenarušovala těhotenství. Necítím se nějak špatně. A chtěla bych ještě alespoň dva měsíce odpracovat. Jsem ještě ve zkušební době.

Moc děkuji za radu a za názor. 😞😊

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Píšete o změnách, které Vás v nedávné době potkaly. Je to nové zaměstnání a těhotenství. Ráda byste v práci pokračovala, nevíte ale, jestli to nemůže nějak uškodit dítěti.

Nejdříve bychom Vám rádi pogratulovali k miminku, které čekáte. Přejeme Vám i děťátku hodně zdraví. Je dobře, že se zajímáte o to, jaká rizika může mít tato práce pro Vaše těhotenství.

Zákon myslí na těhotné ženy v zaměstnání a snaží se je i jejich dítě chránit. Jsou stanovené práce a činnosti, které jsou těhotným ženám zakázané. Přesný výčet zakázaných prací je uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb., o zakázaných pracích a pracovištích. Jedná se o §2. Vyhlášku lze jednoduše vyhledat na internetu. Doporučujeme Vám přečíst si tento seznam a zvážit, jestli ve Vašem zaměstnání nevykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázaná - například manipulace s těžkými břemeny. Těhotná žena nesmí zvedat a přenášet věci těžší než 10 kg. Pokud v zaměstnání často manipuluje s věcmi, nesmí jejich váha být více jak 5 kg. Pokud s nimi manipuluje vsedě, nesmí být těžší než 2 kg. Za osmihodinovou směnu byste neměla manipulovat s věcmi, jejichž celková hmotnost je větší než 2000 kg.

Píšete, že při práci ve skladu přenášíte věci. Zvažte tedy, jestli se nejedná o práci, kterou vyhláška zakazuje. Pokud tomu tak bude, máte povinnost neprodleně oznámit zaměstnavateli, že jste těhotná a požádat o přeřazení na jinou práci. Zaměstnavatel má povinnost přeřadit Vás na jinou práci i v případě, že by to doporučil Váš gynekolog nebo byste požádala o převedení pouze na denní směnu. Pokud by nová pracovní pozice byla méně finančně ohodnocena, máte nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. V případě, že by zaměstnavatel pro Vás neměl jinou vhodnou práci, na kterou by Vás mohl přeřadit, jde o překážku na straně zaměstnavatele. V takovém případě byste zůstala doma se 100% náhradou mzdy.

Vaši situaci by mohla zkomplikovat skutečnost, že jste ve zkušební době. Během této doby Vás může zaměstnavatel kdykoliv propustit. Bohužel se někdy stává, že zaměstnavatel propustí ženu ve zkušební době poté, co se dozví, že je těhotná. Podle zákona musíte těhotenství zaměstnavateli oznámit pouze v případě, že by se jednalo o práci, která je těhotným ženám zakázaná. V jiných případech je to jen na vašem rozhodnutí. Pokud zaměstnavatel nebude o Vašem těhotenství vědět, nemůžete ale využívat svoje práva těhotné zaměstnankyně (např. častější přestávky, zkrácení pracovní doby, přeřazení na jinou práci).

Píšete, že teď Vám práce ve skladu nevadí a zvládáte ji. Pokud by se to změnilo a cítila jste se unavená nebo měla pochyby, jestli tím neubližujete dítěti, poraďte se o tom se svým gynekologem.

Kdybyste potřebovala ještě další informace, můžete znovu napsat nebo zavolat k nám do Poradny Na počátku.

Přejeme Vám, miminku i Vašim blízkým hodně zdraví a pěkné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz