Práce na DPČ a nárok na mateřskou. Budu mít?

Zodpovězené
9. zář 2022

Dobrý den,

v polovině září mi končí pracovní smlouva na dobu určitou, jsem těhotná a na mateřskou bych měla nastoupit začátkem února. Zároveň pracuji na DPČ, kde bych měla odpracovat normálně poloviční úvazek, takže z příjmu by mi mělo být i nadále hrazeno zdravotní i sociální pojištění. Na tuto smlouvu bych ráda pracovala až do nástupu na mateřskou. Nejsem si ale jistá, jestli budu mít tímto způsobem nárok na mateřskou.

Co kdybych třeba měsíc před nástupem na mateřskou onemocněla a tím pádem nemohla mít příjem kvůli neschopence?

V předchozích dvou letech jsem byla zaměstnaná celou dobu kromě 10 dnů na Úřadu práce při změně zaměstnání.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřská).

Pro nárok na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky:
1. byla v době nástupu na PPM (tj. 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu, píšete, že by to mělo být začátkem února 2023) zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.
Vy tuto první podmínku splníte v každém případě, protože v době nástupu na PPM budete v ochranné lhůtě ze zaměstnání, které Vám končí během září. Ochranná lhůta trvá tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně 180 dní. Ve Vašem případě by ochranná lhůta měla činit 180 dní. Na začátku února byste tedy měla být v ochranné lhůtě.
Tuto podmínku splníte i v případě, že budete pracovat na DPČ. Váš sjednaný příjem musí být alespoň 3.500 Kč za měsíc. V takovém případě byste měla mít nárok také na nemocenskou a z nemocenské můžete nastoupit na PPM.
Pokud máte v dohodě o pracovní činnosti uvedeno, že se jedná o "zaměstnání malého rozsahu", tuto podmínku splníte až poté, co v měsíci, kdy budete nastupovat na PPM, budete mít příjem alespoň 3.500 Kč. To platí také pro nemocenské.

2. v posledních 2 letech před nástupem na PPM být minimálně 270 dní nemocensky pojištěná.
Tuto podmínku byste měla také splňovat.

Podle informací, které jste nám napsala, vyplývá, že nárok na mateřskou budete mít, a to i v případě, že budete předtím v pracovní neschopnosti.

Přejeme Vám, dítěti a Vašim blízkým vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz