Přechod z rodičovského příspěvku na mateřskou. Jak řešit a kde nahlásit?

Zodpovězené
5. čer 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Doteď jsem byla na rodičovské dovolené se starší dcerou. Dceři budou 3 roky v srpnu, se zaměstnavatelem jsem byla domluvená, že se vrátím od 1. září, ale otěhotněla jsem, dala jsem zaměstnavateli vědět, že nastoupím na další mateřskou.

Požádala jsem si o navýšení rodičovského příspěvku, abych ho stihla vyčerpat. Mám ho tedy ukončený k 31.5. 2024, ale na mateřskou nastupuji až 10.6. 2024.

Můj dotaz zní: Co těch 10 dní, musím je nějak řešit? U zaměstnavatele mi běží smlouva na dobu neurčitou.

Dále se chci zeptat...Všude čtu, že to musím nahlásit i na svoji pojišťovnu, ale o tom mi na Úřadu práce nic neříkali.

Musím to tedy ještě někam hlásit?

Děkuji za odpověď a hezký den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na přechod z pobírání rodičovského příspěvku na mateřskou.

Píšete, že rodičovská dovolená Vám trvá do 1.9. Nyní jste ale zjistila těhotenství a budete nastupovat na mateřskou 10.6. Rodičovský příspěvek však stihnete vybrat již na konci května.

Tuto změnu můžete ohlásit Vašemu zaměstnavateli, který ji poté oznámí Vaší zdravotní pojišťovně. Sama nic nahlašovat nemusíte.

Ve Vašem případě, kdy zůstanete na rodičovské dovolené i po vyčerpání dávky, bude Vám i nadále zdravotní pojištění hradit stát, protože Vám bude stále trvat rodičovská dovolená.

V případě dalších otázek ohledně těhotenství nebo mateřství můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku na čísle 774 440 821 nebo na mailu poradna@napocatku.cz.

Přejeme jen to dobré.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz