Rodičák, další těhotenství, neschopenka. Jak to bude?

Zodpovězené
7. lis 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Koncem listopadu bych měla nastoupit po 4 letech rodičovské dovolené do práce. Jsem ale opět těhotná, čeká mě za 14 dní kontrola, a pokud vše bude pořád stejné, mám nastoupit na rizikové těhotenství, na nemocenskou, ještě před datem návratu do práce. Mezitím ale se zaměstnavatelem řeším návrat, o neschopence jsem se zatím nezmínila, když nic není jisté a nejsem ještě ve 12. týdnu, čili nechci po 4 potratech nic riskovat...

Chci se ale zeptat, pokud nastoupím na neschopenku, jak to potom bude s mateřskou?

Stále jsem na HPP na dobu neurčitou, ač momentálně na rodičáku. Nástup na neschopenku by byl asi 3 dny před plánovaným návratem do práce.

Mám se zaměstnavateli dopředu zmínit i o těhotenství a možném nástupu na neschopenku?

Děkuji předem za odpověď. Snad jsem vše napsala srozumitelně.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste se obrátila na naši poradnu.

Píšete, že jste na rodičovské dovolené, jste opět těhotná a Váš lékař má v plánu Vám vystavit neschopenku z důvodu rizikového těhotenství.
Ptáte se nás, jak to bude s mateřskou.

Podle informací, které od Vás máme, byste měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou). Měla byste k datu nástupu na PPM splňovat obě podmínky:
1. být nemocensky pojištěná - tuto podmínku splníte, pokud budete stále zaměstnaná. Jako těhotná jste ze zákona chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Protože máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měla byste tuto podmínku splňovat.
2. být v posledních 2 letech alespoň 270 dní nemocensky pojištěná - tuto podmínku byste měla také splnit (počítá se do ní doba rodičovské dovolené nebo doba neplaceného volna)
Výše PPM se bude pravděpodobně počítat z denního vyměřovacího základu (DVZ), který se použil pro výpočet Vaší předchozí mateřské. Je to z toho důvodu, že pokud budete před nástupem na mateřskou pobírat nemocenskou, bude Váš příjem (a tedy i DVZ) nižší. Výše PPM by měla být tedy stejná jako ta předchozí. Jinak to bude v případě, že jste měla ještě během rodičovské dovolené jiné příjmy nebo se zvýší Váš příjem a DVZ budete mít aktuálně vyšší než před poslední mateřskou. V takovém případě, by se PPM vypočítala z DVZ, který je vyšší.

Dále se nás ptáte, jestli se máte zaměstnavateli zmínit o svém těhotenství. Tuto povinnost nemáte. Je to jen na Vás. Výjimkou je situace, kdy byste měla vykonávat práci, která je těhotným ženám zakázána (konkrétní seznam prací najdete ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.). To ale není Váš případ, protože práci fakticky vykonávat nebudete, ale z důvodu rizikového těhotenství zůstanete doma na neschopence. Zaměstnavateli nemusíte říkat o svém těhotenství, je možné mu pouze doručit neschopenku. Zaměstnavatel by od Vás neměl požadovat další informace (např. týkající se těhotenství nebo Vašeho zdravotního stavu). Na druhou stranu pro zaměstnavatele může být přínosné, když ví, že již nemáte v plánu do zaměstnání nastoupit. Může se včas na tuto situaci připravit.

Rozhodnutí, co a jak zaměstnavateli řeknete, je tedy na Vás. Chápeme Vaše obavy, zvlášť když jste na začátku těhotenství. Je to křehké období. Přáli bychom Vám, abyste jím v pořádku prošli.

Doufáme, že Vám naše odpovědi pomohly.

Kdybyste potřebovala další informace nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz