Stanovení denního vyměřovacího základu. Co to přesně znamená?

Zodpovězené
13. říj 2023

Dobrý den,

nedávno jsem dostala odpověď na otázku a mám k ní prosím ještě doplňující dotaz.

Původní otázka: https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

Od Vás jsem dostala odpověď, že to není možné, na ÚP mi bylo řečeno, že by manžel nárok měl, jelikož mu lze stanovit vyměřovací základ za posledních 12 měsíců, když pracoval a že je chvíli nezaměstnaný, na to nemá vliv - nebo jen na výši toho vym. základu. Nicméně písemně mi to nepotvrdili. Napsali mi jen, že je to možné, pokud lze stanovit vyměřovací základ.

Co tedy přesně prosím znamená, že je nějaké osobě možno stanovit denní vyměřovací základ?

Kdyby manžel přišel o zaměstnaní, je nějaká možnost si např. platit pojištění atd., aby toho dosáhl?

Dále má nabídku práce na OSVČ, ale lze takhle "rychle" v řádu dnů stanovit vyměřovací základ někomu, kdo začne činnost jako OSVČ?

Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme za Váš doplňující dotaz. Ptáte se, zda je možné, aby byl Vašemu manželovi stanoven denní vyměřovací základ v den narození dítěte.

Rozumíme, že chcete mít v této záležitosti jasno. Bohužel Vám nedokážeme poskytnout jednoznačnou odpověď – nejlépe Vaši situaci posoudí přímo ÚP při podání žádosti o jednorázové vyplacení rodičovského příspěvku. Tuto žádost můžete po narození třetího dítěte podat na místně příslušném pracovišti ÚP a počkat na jejich posouzení.

Přejeme Vám všechno dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz