Těhotenství, konec RP, neplacené volno. Hrozí mi tím něco? Můžou mě v té době, kdy budu na neplaceném volnu, vyhodit?

Zodpovězené
20. kvě 2024

Dobrý den,

prosím o radu. Nyní jsem na rodičovském příspěvku do 8/2024. Rodičovská dovolená mi končí 15.8. 2024, kdy syn dovrší 3 let. Jsem znovu těhotná a nástup na mateřskou mi vychází na 23.9. 2024. Do práce bych tedy měla nastoupit 16.8. 2024, ale na ten měsíc nastoupit nechci, ani by mě Dr. nenechal. Ale jedná se mi o to, že v práci jsme řešili, jak to udělat a přišli s tím, že bych si požádala na ten cca měsíc o neplacené volno.

Hrozí mi tím něco? Můžou mě v té době, kdy budu na neplaceném volnu, vyhodit?

Smlouvu mám na dobu neurčitou. Je to pro mě nějaké ohrožení? Nemůžou mě tím nějak vyčůraně obejít třeba?

A jak to bude prosím případně se zdravotním pojištěním?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda Vám zaměstnavatel může ukončit smlouvu v době neplaceného volna před nástupem na další mateřskou.

Platí, že zaměstnavatel nesmí dát výpověď rodičům, kteří jsou v tzv. ochranné době. To je mimo jiné v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, v době, kdy rodič čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nebo kdy je v dočasné pracovní neschopnosti. Výjimkou, při které Vám může zaměstnavatel dát výpověď i v ochranné době (v případě těhotenství) je výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo jeho části a to z důvodu, pro který zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr (trest odnětí svobody na delší dobu nebo hrubé porušení pracovních povinností).

V situaci, kdy budete do nástupu na další mateřskou čerpat neplacené volno, může Vás zaměstnavatel propustit pouze ve výjimečných případech zmíněných výše.
Podmínkou nástupu na neplacené volno je souhlas zaměstnavatele. Pokud souhlasit nebude, můžete na doporučení lékaře zvážit nástup na neschopenku, na které byste byla až do začátku mateřské.

Žádné další možné ohrožení nás ve spojitosti s Vaší situací nenapadá.

Co se týká zdravotního pojištění, tak platí, že i po dobu neplaceného volna jste stále zaměstnancem a zdravotní pojištění za zaměstnance je vždy hrazeno prostřednictvím zaměstnavatele. Během neplaceného volna tedy za Vás hradí zdravotní pojištění nadále Váš zaměstnavatel.

Pokud budete mít další otázky, neváhejte se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Můžete nám napsat mail na poradna@napocatku.cz nebo nám zavolat na číslo 774 440 821.

Přejeme krásné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz