Vzniká mi nárok na PPM?

Zodpovězené
30. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala ohledně PPM. Do 8.1. 2021 jsem byla 16 let zaměstnaná u bývalého zaměstanavatele. Od 11.1. 2021 jsem nastoupila na HPP do nového zaměstnání, kde mám PS do 31.12. 2021.

Nyní jsem otěhotněla a jsem již od 5/2021 na PN, termín porodu mi vychází dle UTZ 30.12. 2021 - 1.1. 2022.

Vzniká mi v tomto případě nárok na PPM?

V ochranné době bych měla být cca do 6/2022, pokud si myslím správně.

Co je prosím pěkně dále potřeba k vyřízení případné PPM?

Doklady, formuláře nebo zasílá zaměstnavatel?

Prosím o Vaši odpověď. Moc Vám děkuji.

Hezký den!

Petra

Dobrý den, Petro,

děkujeme za Vaši otázku.

Na PPM byste měla mít nárok. Podle toho, co jste nám napsala, byste v době nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před termínem porodu) měla splňovat všechny podmínky:

  • protože byste měla být stále zaměstnaná, budete také nemocensky pojištěná
  • v posledních 2 letech jste byla alespoň 270 dní zaměstnaná (nemocensky pojištěná)

Dál se ptáte, co vše je potřeba k vyřízení PPM. Je důležité, abyste si sama rozmyslela, kdy na PPM nastoupíte. Můžete si určit den nástupu v rozmezí mezi 6. až 8. týdnem před termínem porodu. Žádost o PPM Vám vyplní Váš gynekolog/gynekoložka. Ten Vám předá příslušnou část žádosti, kterou dáte svému zaměstnavateli. Ten ji předá na OSSZ. Je to podobný postup jako při žádosti o nemocenskou.

Přejeme Vám, miminku i celé Vaší rodině zdraví a hezké letní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz