Žádost o PPM. Má cenu podávat, i když nemám nárok?

Zodpovězené
27. zář 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Na OSSZ jsem se byla informovat, zda mám nárok na mateřskou. Já osobně vím, že nemám, ale tam mi bohužel nebyly schopné odpovědět, radily se tři a každá říkala něco jiného. Nakonec se tedy shodly, že nejspíše nemám a tím pádem mám zůstat až do konce šestinedělí na nemocenské, ale že žádost mám raději podat, prý "kdyby náhodou".

Já vím najisto, že nárok nemám a moje otázka zní, zda teda má cenu tu žádost vůbec podávat, jestli mi bude k něčemu rozhodnutí o zamítnutí.

Druhá otázka: Pokud bych ji tedy nakonec podávala, mám tam vyplnit posledního zaměstnavatele, i když mi u něj pracovní poměr skončil, nebo nechat políčko prázdné?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.

Určitě máte právo podat žádost o peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřskou). OSSZ má 30 dní na to, aby Vaši žádost posoudila. Pokud by Vaši žádost zamítla, pošle Vám rozhodnutí, ve kterém budou uvedeny důvody zamítnutí. Nevíme o situaci, kdybyste toto rozhodnutí potřebovala doložit. Píšete, že Vám pracovnice OSSZ doporučily zůstat do konce šestinedělí na neschopence. Nevíme, z jakého důvodu jste nyní v pracovní neschopnosti.

Pokud byste byla v pracovní neschopnosti až do konce šestinedělí, muselo by jít o pracovní neschopnost v souvislosti s porodem a pobírala byste "nemocenské v souvislosti s porodem". Důvod pracovní neschopnosti stanoví ošetřující lékař. Po skončení nemocenského můžete na Úřadu práce požádat o rodičovský příspěvek. Pokud nebudete pobírat "nemocenské v souvislosti s porodem" (tedy budete v pracovní neschopnosti z jiného důvodu), můžete o rodičovský příspěvek požádat po narození dítěte.

Je pouze na Vašem rozhodnutí, jestli žádost o PPM podáte nebo ne. Žádost Vám vystaví Váš gynekolog/gynekoložka. Vy ji předáte svému poslednímu zaměstnavateli, který ji po vyplnění dalších údajů předá OSSZ. Uvedete tedy Vašeho posledního zaměstnavatele, i když pracovní poměr u něj již skončil.

Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla.

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz