Zaměstnavatel mě tlačí do neschopenky. Co dělat?

Zodpovězené
3. kvě 2023

Dobrý den,

otěhotněla jsem a zaměstnavatel mě posílá na neschopenku, ale raději bych dala výpověď. Pracuji v domově důchodců v přímé péči. Vím, co je v zákoníku práce, ale zaměstnavatele to nezajímá.

Nezvládnu na neschopence vycházky. Hlavně se bojím, že by se mi zhoršil psychický stav. Do toho mám doma ještě další dvě děti a těm se také potřebuji věnovat. Každý víkend máme závody a výlety. Dětem jsem slíbila v létě dovolenou, když loni to nevyšlo kvůli financím (platila jsem kauci a vybavení bytu). Musím platit nájem a děti mají také nějaké výdaje. Jejich otec jim posílá výživné, ale není to moc. Partner mi finančně pomáhá, přispívá mi na nájem.

Půl roku na vycházkách nedám, je to strašně dlouhá doba. Nechci být na neschopence, když nejsem nemocná, jen těhotná.
Bojím se, když půjdu na pracák, tak to finančně nezvládnu a nedostanu mateřskou. Na mateřskou bych nejdříve měla nastoupit zhruba 8. listopadu.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete nám, že jste těhotná, pracujete v domově důchodců v přímé péči. Nástup na PPM Vám vychází cca na 8. 11. 2023.
Zaměstnavatel se Vás snaží přimět k tomu, abyste šla na pracovní neschopnost. Popisujete, proč toto řešení nechcete, všechny Vaše důvody jsou naprosto pochopitelné.
Nemáte žádnou povinnost zaměstnavatele v tomto poslechnout.

Píšete, že víte, co je v zákoníku práce. Přesto si dovolíme shrnout to:
Práce zakázané těhotným ženám - je zakázáno zaměstnávat těhotnou ženu pracemi:

  • které ohrožují její těhotenství (seznam prací uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.)
  • pro které není podle lékařského posudku zdravotně způsobilá (lékařský posudek vydá lékař na základě prohlídky během těhotenství)

Tyto práce nesmí těhotná žena vykonávat, ani kdyby s tím sama souhlasila.
Těhotná žena může v těchto případech žádat zaměstnavatele o převedení na jinou práci.
Těhotná žena má právo na převedení na jinou práci v případě, že koná práci:

  • která je těhotným ženám zakázána
  • která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství
  • noční, a to na základě její žádosti o zařazení na práci denní.

Zaměstnavatel je povinen žádosti ženy o převedení na jinou (případně denní) práci vyhovět. V případě, že je zaměstnankyně převedena na práci, kde dosahuje nižšího výdělku než v dosavadní práci, náleží zaměstnankyni vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
V případě, že zaměstnavatel nemá pro ženu vhodnou práci, na kterou by mohla být převedena, jde o překážku na straně zaměstnavatele. Těhotná žena pak zůstává doma se 100% náhradou mzdy.

Chceme Vás podpořit v tom, abyste tuto žádost podala, je to Vaše plné právo.
Doporučujeme žádost podat písemně. Zaměstnavatel má povinnost se k tomu vyjádřit (je povinen vyhovět).

Samozřejmě máte také možnost podat výpověď. V takovém případě je potřeba počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Je zde další možnost, že se se zaměstnavatelem dohodnete na dřívějším ukončení pracovního poměru. Chceme Vás upozornit na to, že v těchto případech, byste měla nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti - po celou dobu 45 %.

Protože byste ukončila zaměstnání v době těhotenství, byla byste v ochranné lhůtě. Ta trvá tak dlouho, kolik trvalo poslední zaměstnání, nejdéle však 180 dní. Je možné, že byste byla k nástupu na PPM (8. 11. 2023) stále v ochranné lhůtě a tím byste splnila jednu z podmínek pro nárok na PPM.

Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla.

Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví a pohody.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz