Zaměstnavatel, práce s chemikáliemi a těhotenství. Mám nárok na náhradu mzdy?

Zodpovězené
8. pro 2023

Dobrý den,

prosím o radu. V práci jsem oznámila, že jsem těhotná a přinesla papír od doktora, kde napsal, že bych neměla pracovat s chemikáliemi.

Zaměstnavatel se nejdříve snažil mě ukecat, abych šla marodit, že pro mě nemají žádnou vhodnou pozici, s čímž jsem nesouhlasila. Bojím se, aby na mě neušili nějakou boudu. Pokavaď zaměstnavatel nenajde vhodnou pozici, je to chyba na jeho straně a měla bych být doma za 100% náhradu mé průměrné mzdy.

Jak taková dohoda probíhá?

Dá mi něco podepsat?

Budu muset něco, někde oběhat?

Děkuji za každou radu a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Ptáte se, jak postupovat v případě, že jako těhotná nemůžete vykonávat práci, kterou dosud děláte.

Chceme Vás podpořit v tom, abyste uplatnila svoje práva. Chráníte svoje zdraví a zdraví dítěte. Zaměstnavatel se musí řídit zákoníkem práce a vyhláškou č.180/2015, která upravuje práci v těhotenství.

Již jste udělala první krok, že jste si od lékaře nechala potvrdit, že nemáte pracovat s chemikáliemi. Pokud lékař shledal, že nesmíte vykonávat určitou práci, musíte se tím řídit. Nesmíte tuto práci vykonávat ani v případě, že byste s tím souhlasila. Pokud Vás zaměstnavatel do takové práce nutí, obraťte se na Státní úřad inspekce práce - můžete podat podnět na příslušném oblastním inspektorátu práce (více informací najdete na tomto odkazu https://www.suip.cz/web/suip/podani-podnetu).

Doporučujeme Vám, abyste písemně zaměstnavatele požádala o převedení na jinou práci. On musí Vaši žádost posoudit.

Mohou nastat dvě varianty.
1. Zaměstnavatel Vaši žádosti vyhoví a přeřadí Vás na jinou práci. V případě, že nové pracovní místo bude finančně méně ohodnocené, můžete požádat o dávku "vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství". Jedná se o dávku nemocenského pojištění. Žádá se o ni podobným způsobem jako o nemocenské - Váš ošetřující lékař nebo gynekolog Vám dá žádanku, Vy ji po doplnění své části předáte zaměstnavateli a ten ji po doplnění předá Okresní správě sociálního zabezpečení.

Výše příspěvku je rozdíl mezi redukovaným denním vyměřovacím základem ke dni převedení na jinou práci a průměrem započitatelných příjmů připadajících na jeden kalendářní měsíc po převedení. OSSZ by Vám tedy vyplatila rozdíl ve Vašem příjmu před převedením a po převedení. Vyplácí se podobně jako nemocenské. Náleží za dny, kdy trvá převedení na jinou práci, nejdéle do začátku 6.týdne před očekávaným termínem porodu.
Více informací najdete zde https://www.cssz.cz/vyrovnavaci-prispevek-v-teh...

2. Jestliže pro Vás zaměstnavatel jinou náplň práce nemá, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy zůstanete doma se 100% náhradou mzdy.

Doufáme, že jsme Vám dali informace, které jste potřebovala.

V případě, že se budete potřebovat na něco doptat nebo jiné informace, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám klidné těhotenství, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz