Přišla jsem nyní o dvojčátko a celkem už 5x. Ukážeš mi nějaký pohled, jak se neustále nestresovat?

Zodpovězené
10. kvě 2021

Ahojky,

chtěla jsem se zeptat, jak už vidíš v nadpisu. Celkem jsem během 3 let přišla 5x o miminko. 2x jsem byla na revizi a 2x to byl SP. Nyní jsme nenašli druhé ❤ , už jen jedno. Nyní žijí v šíleném strachu, že to ten bobek, co zatím zůstal, také vzdá. Neumím se uklidnit, nevím, zda-li mu ten a ten pohyb může uškodit. Strašně se za něj s manželem modlíme, opravdu už jsou naše ❤❤ hodně rozedraná z těch neúspěchů.

Ukážeš mi nějaký pohled, jak se nestresovat 24/7?

Děkuji moc.

Hanka

Milá Hanko,

moc mě mrzí tvoje situace, musí to být hodně náročné, to co popisuješ. Určitě jsi v odborné péči lékařů, i když ani ta život miminek často nedokáže zachránit.

Co mě napadá, je tohle. Právě pro to jedno srdíčko, které tluče, se zkus přestat bát. Aspoň na chvíli každý den. Stres a strach jsou velmi časté příčiny, proč se početí nedaří. Proto si myslím, že ani teď Tvému žijícímu miminku neprospívají.

Už nyní jsi tou nejlepší maminkou pro své dítě. Miluješ ho, Tvé tělo ho vyživuje a dokáže ho i porodit. Určitě mu nemůžeš ublížit. Žádný běžný pohyb ani cvičení, na které jsi zvyklá, mu neublíží. Naopak pohyb, který Ti dělá radost, ideálně ještě venku na čerstvém vzduchu rozproudí a do krve vyplaví ty správné hormony a zlepší Ti náladu. Zkus si každý den představovat a uvědomovat, že Tvoje miminko roste a je Ti zase o kousek blíž. Že brzy nastane ta chvíle, kdy ho budeš držet v náručí. Podpůrné jsou k tomu různé vizualizace a afirmace. Když budeš mít chuť se inspirovat, můžu Ti nějaké doporučit.

Nevím také, jestli sis dovolila prožít své předchozí ztráty, s miminky se rozloučit a truchlit pro ně. Zejména teď pro to poslední srdíčko, které přestalo bít. Z mého pohledu je tohle opravdu důležité. Zkus se mu pověnovat, spojit se s ním, udělat pro něj nějakou pietní chvilku, cokoliv co Tě napadne a bude Ti připadat vhodné jako rozloučení. Abys mohla tuhle kapitolu pomyslně uzavřít a věnovat svou pozornost žijícímu miminku.

To, že se miminko přestane vyvíjet a odejde předčasně, není Tvoje vina. Chápu, že se bojíš, aby se situace neopakovala. Ale ten strach samotný, ani různé negativní scénáře v Tvojí hlavě opravdu nijak nedokážou miminku pomoct, aby se narodilo zdravé. To je fakt. Proto je moc moc důležité zapracovat na tom, abys Ty strachy mohla začít rozpouštět. Zbavit se jich a nacházet prostor pro to hezké, co dokáže Tebe i miminko podpořit.

Vím, že se to lehce radí a hůř dělá. Proto Ti chci určitě doporučit, abys na to všechno nezůstávala sama. Když budeš chtít ještě víc podpořit, ozvi se mi. Ráda Ti i doporučím ženu, která je odbornice na zpracování nejrůznějších ženských traumat, zejména těch kolem porodu.

Moc Ti držím palce a myslím na Tebe, abys nacházela sílu jít dál.

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz