Přišla jsem o dítě a bojím se, že by se to při dalším otěhotnění stalo znovu

Zodpovězené
14. črc 2022

Dobrý večer,

20. srpna to bude rok, co jsem přišla o svou dceru. Byla jsem 31. tt. Od začátku těhotenství bylo vše v pořádku, malá rostla a přibírala na váze přesně jak měla, vše prostě bylo dobré. Jednou ráno mě vzbudilo čůrání, tak jsem šla na wc, a hned, co jsem vyprázdnila měchýř, nastaly bolesti břicha, hrozné křeče. Já myslela, že prostě potřebuji na velkou kvůli tomu, že jsem často měla zácpy v těhotenství. Jenže ty bolesti se zhoršovaly víc a víc. V ten den jsme s přítelem spali u mých rodičů, tak jsem hned vzbudila mámu, že mám křeče, a tak si mamka myslela, že to jsou tlaky. Přijela sanita a než jsme dojeli do nemocnice, tak už jsem nemohla ani sedět ani ležet, nevydržela jsem ani sekundu v klidu od bolesti. Přišel doktor, udělal mi ultrazvuk, jenže já už ani pořádně neviděla a jen jsem zaslechla, jak řekl “je mi to líto, ale miminku přestalo bít srdíčko a vy musíte na sál.”

Moje srdce pukalo od bolesti, ale v tu chvíli mi nešlo říct ani slovo. Měla jsem abrupci placenty a vnitřní krvácení, holčička umřela ve mně. Po probuzení jsem dostala šok. Myslela jsem, že to byl sen a ono to bylo opravdu. Nechala jsem si malou donést. Nejhorší věc v životě je mít v náruči své dítě, na které jsem se moc těšila, milovala jsem ji hrozně už jen, když byla v břichu, a nakonec jsem ji měla v náruči modrou a studenou bez pohybu. :(( Moc to bolí doteď.

S přítelem se snažíme znovu, ale nedaří se a mám hrozný strach, že když se zadaří, že by se to stalo znovu.

Budu ráda za každou Vaši zkušenost nebo radu.

Děkuji

Hezký den,

mrzí mě Vaše ztráta v pokročilém stádiu těhotenství i její bolestivý průběh pro Vás.

Chci Vás ubezpečit, že každé těhotenství je jedinečné a nové. Co se stalo v jednom těhotenství, nijak neovlivňuje to další. Pokud pomineme potíže, které jsou způsobené geneticky, tam je pak vyšší pravděpodobnost toho, že se komplikace mohou opakovat, ale pořád je to jen pravděpodobnost, ne jistota.

Strach je pochopitelný. Prožila jste trauma, náročnou ztrátu, s níž je těžké se vypořádat. Na druhou stranu strach ničemu nepomáhá - ani Vám, ani Vašemu dalšímu miminku, proto může pomoci následující praxe. Když se strach znovu objeví, zkusit ho přijmout, prožít, ale nezůstávat v něm déle, než je nutné. Uvědomit si, že strach tady se mnou je, klidně k němu v duchu nebo nahlas promluvit a propustit ho. Poté se soustředit na něco pozitivního - můžete si vytvořit například nějakou afirmaci nebo vizualizaci.

Afirmace je krátká pozitivní věta, kterou když si opakujete, dostane se Vám do podvědomí a mozek ji přijme jako realitu. Taková afirmace by mohla vypadat takto: "Jsem těhotná, těším se na své miminko a oběma se nám daří dobře." V afirmaci naopak nemá místo nic negativního - např. "Už nikdy nepřijdu o své miminko."

Vizualizace je vytvoření si obrazu skutečnosti, kterou si přejete zažít. Představíte si danou situaci, jak by vypadala, včetně různých detailů. Pomáhá určit si místo, kdo s Vámi je, jaké je počasí, jak se cítíte, jaké vůně vnímáte, čeho se dotýkáte, jaké cítíte struktury, co máte na sobě, jakou slyšíte hudbu a podobně. Například si představit, že jste ve 32. tt, miminko Vás kope, je čilé, Vy se cítíte dobře. K tomu si doplnit co nejvíce detailů dané situace, aby vypadala co nejvíc reálně. Pak může následovat třeba 38. tt, kdy dokončujete přípravu věcí do porodnice a nakonec již pohodový porod a chvíle, kdy držíte své miminko v náručí. Přiřadit si k tomu reálné pocity.

Tyto nástroje můžete použít kdykoliv zase přijde strach. Je to jen příklad, návod. Místo afirmace nebo vizualizace se dá použít cokoliv je Vám blízké a dokáže Vás zklidnit, povzbudit, přeladit pozornost k pozitivním emocím.

Jestli si potřebujete o své situaci s někým promluvit, dozvědět se o dalších možnostech práce s traumatem a emocemi, nebo získat informace, jak podpořit plodnost po ztrátě miminka, ozvěte se mi. Jsem tu pro Vás.

S přáním pohodových letních dnů

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz