Pokrčené prsty na nohou. Jaký je důvod?

Zodpovězené
3. kvě 2023

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na důvod krčení prstů u nohou. Dcerka (2 roky) začala při chůzi i ve stoje krčit prsty na nohou. Botičky malé nemá. Podobně to měl i starší syn, bylo nám řečeno, že se to věkem upraví, ale pokrčené prsty mu zůstaly...

Děkuji za odpověď a Váš čas.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, abych mohla být ve své odpovědi konkrétnější, potřebovala bych ještě vědět, jak dlouho vaše dcerka chodí. Z popisu je dost možné, že má dcera oslabený střed těla a prstíky krčí z toho důvodu, aby se na nohou udržela, aby měla lepší oporu. To samé může být i u syna, pokud problémy přetrvávají.

Proto bych Vám doporučila zaměřit se na cviky, kterými si děti posílí hluboký stabilizační systém.

Aby bylo takové cvičení zábavou a ne dřinou, vyzkoušejte nejrůznější balanční pomůcky a ortopedické podlahy, pakliže je dcera již zkušený a stabilní chodec, může začít na balančních pomůckách cvičit/ hrát si takřka okamžitě. Zaměřte se na správné držení těla, aby si děti procvičily rovnováhu, napřímily se a tím posílily bříško i záda.

Vhodné pomůcky a jejich správné využití najdete na našich stránkách www.spokonozka.cz, mnoho další inspirace si pak můžete dohledat na www.fyzionozka.cz.

Zároveň není vyloučené, že u dcerky přetrvávají tzv. primární reflexy. Abyste je odbourali, využívejte různé stimuly na nožičky, např. stimulační míčky i ortopedické podlahy, snažte se nožky otužovat, cvičit rovnováhu a dopřát nožkám i dostatečnou relaxaci.

Pokud by problém s krčením prstíků nemizel, pak je čas obrátit se na fyzioterapeuta, což v případě syna bude nejspíš již nutností.

Přeji Vám, ať se podaří problémy rychle odbourat.

Krásný den

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram