Vhodné boty pro děti do tří let. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
5. kvě 2023

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jaké jsou vhodné boty pro děti, které už docela dobře chodí, tím myslím, že už nepoužívají capáčky. Setkávám se s protichůdnými názory...

Barefoot nebo kompromisní?
Kotníčková nebo nízká?
Pevná pata nebo ne?
Šněrování nebo suchý zip?

Dostatečný prostor pro prsty a pružná podešev by měly být samozřejmostí. Pokud byste měla i nějaké tipy na konkrétní značky (i na širší nohu), budu moc ráda.

Předem děkuji za Váš čas i odpověď.

Dobrý den,

nejprve je důležité si uvědomit, že funkcí boty je chránit chodidla před nepříznivými vlivy počasí a před zraněním, které by mohlo noze způsobit prostředí, ve kterém se pohybujeme. Boty by však neměly ovlivňovat funkci nohy a měnit styl chůze.

Aby se mohla noha správně vyvíjet a fungovat, i přestože bude obuta, musí obuv splňovat určitá kritéria. Je důležité, aby respektovala tvar nohy. Velikost musí být měkká bez tvrdého opatku, ohebná, lehká, flexibilní, bez podpatku, vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu.

Vše je krásně popsáno v tomto článku https://fyzionozka.cz/jak-na-spravnou-obuv/.

Nicméně, vždy je důležité, aby si mohlo dítě botu vyzkoušet. Jedině tak poznáte, zda-li mu vyhovuje kotníčková nebo nízká bota. Obecně by měla bota dobře sedět kolem kotníku, aby v ní noha nelítala ze strany na stranu.

Pokud má dítě zdravou nohu, nechala bych ji normálně fungovat v barefoot obuvi nebo kompromisní botě. Pevná kotníčková obuv případné problémy pouze jen skryje, ale neřeší.
Pokud má však dítě neideální postavení např. paty, je důležitý opatek, který je pevný, aby patu dobře vedl, zase ale nesmí být tvrdý, aby netlačil.

Maminky pro své malé děti volí spíše obuv se suchým zipem, děti se tak snadno naučí sami si botičky obouvat, navíc, při pohybu se mu tak nebude nic rozvazovat, což některé tkaničky mají tendence. Pokud je však vaše dítko zralé a již zvládá si tkaničky šněrovat, nevidím důvod, proč mu takové botky nepořídit. U suchého zipu na druhou stranu bývá problémem, že si ho děti také nedokážou dotáhnout.

Na trhu je nyní opravdu veliké množství značek a každému dítku vyhovuje něco jiného. Pokud přecházíte z capáčků na pevnou obuv, stojí za to navštívit kamenný obchod a vyzkoušet co nejvíce botiček, abyste zjistili, jaký tvar bude dítěti sedět nejlépe.
Ale pokud mohu vyzdvihnout několik značek, tak pro širší nohu zkušenému chodci může vyhovovat Beda, Baby bare shoes, Fare Bare, Jonap. Ideální je ještě před zkoušením změřit šířku i délku nohy a podle toho boty vybírat.

Přeji šťastný výběr, Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram