Vracející se záněty močových cest. Jak se jich zbavit?

Zodpovězené
19. říj 2019

Dobrý den,

od začátku května mě trápí záněty močových cest. Měla jsem je už 3x, brala jsem atb, po nich vždy týden klid a znova zánět. Na radu lékařky jsem začala užívat UroVaxom a doplňky na imunitu. 2 měsíce jsem měla klid a teď se mi zánět opět vrátil.

Co mohu ještě udělat pro to, abych stále nebrala jen ATB a stav se mi konečně zlepšil?

Děkuji, Karolína.

Dobrý den, Karolíno.

Záněty močových cest se mohou bohužel vracet relativně často. V první řadě je třeba vyloučit relaps, tedy návrat stejného onemocnění, lidově řečeno, že zánět nebyl dostatečné doléčen. K tomu je třeba provést rozbor moči na kultivaci, což je možné přes praktického lékaře. V případě, že se bude zánět bude stále opakovat, je vhodné se objednat ke specialistovi urologovi, který provede pokročilá odborná vyšetření. Toto vyšetření se doporučuje v situaci, kdy se zánět opakuje více než třikrát za poslední rok. Dále je třeba dodržovat tzv. režimová opatření - dostatečně pít a to rovnoměrně během celého dne, nepřeplňovat močový měchýř, močit v pravidelných intervalech, neprochladnout. Preventivně částečně působí i některé doplňky stravy, lze zmínit např. brusinky, Urinal akut a jiné. Bohužel antibiotika jsou v některých situacích nezbytná. Ve Vašem případě bych při další epizodě zánětu kontaktoval urologa k nastavení managementu Vaší léčby.

S pozdravem

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog