Cysta na vaječníku a 1 rok snažení. Jak bych měla postupovat?

Zodpovězené
2. zář 2020

Dobrý den,

jdu za Vámi s otázkou, jak bych měla asi postupovat.

Gynekolog mi diagnostikoval nález Cystadenofibrom velikosti asi 2 cm na levém vaječníku, má nějaké papilarity, vaskularizace negativní. Nemám žádné bolesti či obtíže, ale snažíme se o druhé dítě (o první dceru jsme se snažili také 1,5 roku), je mi 33 let a na základě nižší hladiny AMH hormonu 1,1ug/l gynekoložka diagnostikovala sekundární sterilitu, zatímco lékařka na reprodukční klinice mi řekla, že tak tragické to zase není. Už jsem byla u 3 odborných gynekologických lékařů a stále vlastně nevím, jak postupovat, zda se k laparoskopickému odstranění cysty uchýlit, či nikoliv, nebo hrozí, že by mi ten vaječník mohli odebrat celý, vzhledem k tomu, že cysta zabírá jeho 50 %. Expertní gynekoložka v nemocnici vyloučila malignitu cysty, ale nevím, zda se mýlit nemůže.

Děkuji za jakoukoli radu či posun.

Přeji hezký den,

GAJDOŠOVÁ.

Dobrý den,

pokud máte pravidelně menzes a 33 let - snažil bych se otěhotnět přirozeně a pokud expertní ultrazvukař vyloučil malignitu a nemáte obtíže, tak bych neoperoval.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz