Endometrióza na vaječnících. Je to možné? A jak dále postupovat?

Zodpovězené
31. kvě 2020

Dobrý den, pane doktore,

mám za sebou neúspěšnou minimálku - ze sedmi folikulů žádné vajíčko a paní doktorka říkala, že ve folikulech byla nezvyklá tekutina - že se asi jedná o endometriózu.
Prosím Vás o radu, jak mám dále postupovat.

Lze endometriózu zjistit z vyšetření krve?

Nebo to nemám řešit, když nepociťuji žádné obtíže a bolesti, a zkusit znovu ivf?

Moc děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den,

endometrióza je onemocnění s velmi širokými projevy, ale pokud je na vaječníku, tak má typický obraz a určitě nevypadá jako folikuly. Podle mne byl problém jinde. Endometriózu z krve poznat nejde, ale vyšetření krve může ke správné diagnóze přispět. Je to na osobní konzultaci s Vaším lékařem.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz