Jak dlouho lze stimulovat Femarou a jak zlepšit kvalitu vajíček?

Zodpovězené
31. led 2021

Dobrý den, pane doktore,

mám k Vám dvě otázky, nejprve stručně o mě - je mi 28 let, BMI 23, od r. 2019 vím, že mám PCOS (amh 7) , snažíme se o miminko dva roky, spermiogram v pořádku, mám průchozí vejcovody (podstoupila jsem hycosy).

Po tom, co mi lékař v CAR nasadil Stadamet (Metformin) 2x denně, tak byla i pokaždé reakce na Femaru 3x1 (od příštího cyklu snižuji dávku na 2x1), tudíž tři cykly byla ovulace a plánovaný styk a čtvrtý bylo IUI s třemi folikuly a také bez úspěchu.

Přirozeně mě to hrozně trápí a vím, že nejsem jediná, ale jaké jsou vaše zkušenosti? Tedy kolik cyklů s Femarou a následnou ovulací má ještě smysl než se vrhneme do IVF?

Někde jsem četla studii, že je to v průměru 5 cyklů...ať už s IUI nebo s plánovaným stykem.

Dále bych se Vás ráda zeptala, zda mohu něco udělat pro zkvalitnění vajíček?

Myslím si, že když mám PCOS, tak můj problém bude právě v tomhle.

Mockrát děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den,

na to, že máte PCOS jste hubená, což je dobře a taky mladá, určitě doporučuji konzervativní postup a snažit se přirozeně, bude potřeba vaječník stimulovat (Femara, CC) a měla byste otěhotnět do 6 měsíců. Teprve pokud by to opravdu nešlo, volil bych asistovanou reprodukci.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz