Jaká je pravděpodobnost potratu po IVF s PGS?

Zodpovězené
11. říj 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaká je procentuální pravděpodobnost potratu po KET s PGS (kvalitní pětidenní blastocysta), pokud je před KET “pořešena” i imunologie, hematologie, infekce, apod.?

Já jsem nyní prodělala potrat v 7+2TT dle MS u geneticky vyšetřeného embrya. Byl to můj 2. KET z toho samého cyklu IVF (tehdy mi bylo 35 let), z 1. KET mám dceru. Měla jsem 30 vajíček z dlouhého protokolu, na genetiku došla ale jen dvě embrya, která tedy prošla. Obě měla podle protokolu stejnou kvalitu.

IVF s PGS jsem volila, protože jsem měla za sebou 5 těhotenských ztrát po přirozeném otěhotnění. S otěhotněním tedy problém nemám.
Jiná embrya už zamražená nemám a tak řeším, co dál. Je mi 38 let.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

genetické vyšetření embryí PGS (PGT-A) slouží k počítání chromozomů, bohužel ne genů. Testované embryo má stejný potenciál jako zdravé embryo od mladého zdravého páru, a to tedy něco mezi 50-60 % na porod zdravého dítěte. Určitě ještě zabojujte.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz